Tuntud kohtutäitur Urmas Tärno vaidlustas ametist vabastamise kohtus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Urmas Tärno
Urmas Tärno Autor/allikas: Kohtutäiturite Koda

Tuntud kohtutäitur Urmas Tärno vaidlustas Tallinna halduskohtus justiitsminister Urmas Reinsalu käskkirja tema ametist vabastamise kohta.

Lisaks kaebusele taotleb Tärno kohtult ka esialgset õiguskaitset, mis peataks ministri käskkirja täitmise kuni põhikaebuses jõustunud kohtulahendini.

Tärno ütles ERR-ile, et esialgse õiguskaitse rakendamine aitaks vähendada võimalikku tekkivat kahju. "Viisakas on jätta kommenteerimata poolelioleva kohtuvaidluse sisu ning jätaks kohtu töö kohtule, mitte ajakirjandusele," ütles ta.

Tärno hinnangul võib olla kohtutäituri seaduse paragrahv 21 lg 2 p 8 vastuolus põhiseadusega ning on palunud seetõttu selle hindamist halduskohtult.

Tärno sõnul on antud juhul rikutud ilmselgelt õiguskindluse ja õigusselguse põhimõtet.

"Tänavu 9. jaanuaril jõustunud norm omistab enne normi jõustumist aset leidnud asjaoludele sellise õigusliku tähenduse, mis tekitab tagajärgi, mis jääb seaduse eelsesse aega ehk samas kui asjaolude asetleidmise ajal kehtinud seadus sellist õiguslikku tähendust nendele asjaoludele ei omistanud," nentis Tärno.

Tärno sõnul on justiitsminister oma käskkirjaga kohustanud teda üle andma ca 45 000 täitetoimikut kahe nädalaga, milles on jäetud keskmiselt ühe toimikuga tegelemiseks kuus sekundit.

"Antud aeg ei ole mõistlik ja see ei ole rakendatav," nentis ta.

Tärno kinnitusel on ta edastanud täitetoimikute elektroonilised andmed justiitsministeeriumi haldusalas olevale Riigi Infosüsteemide Keskusele (RIK) juba tänavu 9. märtsil ja keskus püüab andmed infosüsteemi sisestada kolme kuu jooksul.

"Seda protsessi ei saa mina kuidagi mõjutada," tõdes Tärno ja lisas, et ta on edastanud ka elektrooniliselt kõik täitetoimikute andmed oma kolleegile, kohtutäitur Kaire Põltsile.

Samas on näiteks justiitsministeerium andnud hiljuti 10 korda väiksemale täitetoimikute arvu üleandmiseks tähtajaks ühe kuu.

"Ka sellest faktist on mõistetav, et 45 000 täitetoimiku füüsiline ja elektrooniline ülendmine ei ole teostatav kahe nädalaga. Seda on möönnud oma vastuses ka justiitsministeerium," ütles Tärno.

Tärno sõnul käib aktiivne tegevus igapäevaselt, et oleks võimalik lisaks elektroonilistele täitetoimiku andmetele üle anda ka paberkandjal toimikud.

"Sellise ebamõistliku tähtaja andmisega justiitsministri poolt tekitatakse suurem kahju ja segadus, kus välistatud ei ole vigade tekkimine, kui oleks saanud vältida mõistlikku tähtaega andes. Kui justiitsministeeriumi haldusalas olev RIK ei suuda ettevalmistatud andmeid transsleerida elektroonilisse andmebaasi kiiremini, kui kolme kuuga, siis seda tegevust ei saa kuidagi Urmas Tärno kiirendada. Ja RIK suutis samasisuliste andmefailidega andmed edastada detsember 2016. aastal näiteks pooleteise tööpäevaga," märkis Tärno.

Justiitsministeerium tagandas kohtutäitur Urmas Tärno ametist, kuna temalt oli ametitegevuse käigus süüliselt tekitatud kahju eest kahjustatud isiku kasuks välja mõistetud suured nõudesummad.

Ministeeriumi põhjenduse kohaselt ei olnud kohtutäitur suuteline tasuma ning puudus ka reaalne võimalus võlgnevuste mõistliku aja jooksul tasumiseks.

"Eelneva pinnalt asus justiitsminister seisukohale, et kujunenud olukord teeb võimatuks kohtutäitur Urmas Tärnol jätkata tegutsemist kohtutäiturina," ütles ERR-ile ministeeriumi pressiesindaja Leanika Libeon.

Justiitsministeerium tunnistas, et ametist vabastati lisaks Tärnole ka üks Rakvere kohtutäitur, kes aga taotles enda ametist tagandamist ise.
"Tema puhul anti aega asjaajamise üleandmiseks üks kuu," märkis Libeon.

ERR-ile teadaolevalt oli selle Rakvere kohtutäituri menetluses ca 4500 toimikut ehk 10 korda vähem kui Tärnol ja nende üleandamiseks aega antud Tärnost poole rohkem.

"Tärnole anti toimikute üleandmiseks aega kaks nädalat. Tärno puhul lähtusime toimikuid üle võtva täituri soovist ning eesmärgist korraldada asjaajamise üleandmine võimalikult kiiresti. Kui kaks nädalat osutub üleandmiseks liialt optimistlikuks, siis arvestame sellega. Aga töö selleks käib ja kahtlemata saab üleandmine korraldatud," kinnitas Libeon.

Halduskohtu pressiesindaja Anneli Vilu ütles ERR-ile, et justiitsministeerium taotles kohtult aega Tärno taotulusele vastamiseks ning kohus nõustus sellega.

"Kohus võtab oma seisukoha pärast vastuse selle laekumist. Seejärel alles võtab kohus kaebuse osas seisukoha," märkis Vilu.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: