Luure: Venemaa võib üritada mõjutada Leedu presidendivalimisi ({{commentsTotal}})

Venemaa võib üritada mõjutada tuleval aastal peetavaid Leedu presidendivalimisi ja kasutada selleks küberoperatsioone, hoiatasid Leedu luureteenistused esmaspäeval.

"Üsna tõenäoliselt üritavad Vene häkkerid Leedu valimisi mõjutada," seisis Leedu julgeolekuteenistuse (VSD) ja sõjaväeluure (AOTD) üllitatud tavapärases ohuhinnangus.

Selles öeldakse, et "viimasel ajal on Vene luureteenistused tundnud erilist huvi 2019. aastaks määratud Leedu presidendivalimiste vastu".

Luureagentuurid juhtisid tähelepanu sellele, et Moskva üritas mõjutada teiste riikide valimistulemusi, "levitades meedias ja suhtlusvõrgustikes väärteavet ja kihutustööd ning korraldas küberoperatsioone".

"Üsna tõenäoliselt üritab Venemaa Leedu presidendi, Euroopa Parlamendi ja omavalitsuste valimistel 2019. aastal mõjutada Leedu poliitilisi protsesse, toetab endale sõbralike poliitiliste jõudude kandidaatide esitamist ja nende võimuorganitesse jõudmist," seisis dokumendis.

Viimasel ajal on Venemaad süüdistatud USA ja Prantsuse valimistesse sekkumises.

Leedu saab järgmise aasta presidendivalimistel endale uue riigipea, sest alates 2009. aastast presidendina töötaval Dalia Grybauskaitėl täitub teine ametiaeg.

Leedu julgeolekujuht suhtub e-valimistesse skeptiliselt

VSD suhtub elektroonilise hääletuse sisseviimise võimalusse skeptiliselt, ütles ametkonna direktor Darius Jauniškis esmaspäeval.

"Ma olen avameelne: riiklik julgeolekuamet on pigem skeptiline," ütles Jauniškis parlamendis pressikonverentsil e-valimiste võimalust puudutavale küsimusele vastates.

"Peame tegema väga tõsiseid investeeringuid oma IT-tehnoloogiasse ja julgeolekuinstrumentidesse. Elektroonilisest hääletusest saab rääkida alles siis, kui oleme kindlustanud täieliku kaitse haavatavuse eest," ütles julgeolekujuht.

Sõjaväeluureteenistuse direktor Remigijus Baltrėnas ütles, et Venemaal on arvestatav võimekus küberruumis mõju avaldamiseks.

"Vene häkkerid kasutavad tõenäoliselt kübervahendeid Leedu 2019. aasta valimiste mõjutamiseks," seisab ohuraportis.

Vilnius: Vene luure sihtmärgiks Leedus on endised KGB kaastöötajad

Vene luureagentuurid on võtnud sihikule riigiametnikud, kes ei ole teatanud oma koostööst Nõukogude KGB-ga, ja kasutab selleks Venemaa arhiividesse talletatud teavet, teatasid Leedu luureteenistused ohuhinnangut tutvustades.

"Vene eriteenistused kasutavad Leedu kodanike värbamisel Vene arhiividesse talletatud teavet endiste KGB agentide kohta Leedus. Vene luure otsib ja püüab kompromiteerida endisi Nõukogude Liidu salateenistuste salakaastöölisi, kes ei ole endast teada andnud ja töötavad Leedu riigiametkondades ning valdavad Venemaad huvitavat teavet või saavad mõjutada langetatavaid otsuseid," seisis aastaraportis.

2000. aastal jõustunud seadus lubas endistel KGB ja muudel Nõukogude salateenistuste agentidel ja salajastel kaastöölistel registreeruda Leedus erikomisjonis ja salastada enda kohta käivad andmed. Oma KGB minevikku varjata üritanuid ähvardavad avalikustamine ja tööpiirangud.

Oma koostööst Nõukogude eriteenistustega teatas tähtaegselt 1589 inimest, samas on dokumentidele tuginedes põhjust arvata, et aastatel 1940-91 tegi KGB-ga Leedus koostööd umbes 118 000 inimest.

Leedu genotsiidi ja vastupanukeskus lõpetas jaanuaris viis aastat kestnud agentide registreerimisžurnaali ja isiklike arhiivitoimikute avaldamise.

Allikate sõnutsi võidi osa Leedu KGB dokumente hävitada, osa Venemaale viia.

Raportis märgitakse samuti, et Vene luureagentuuride sihikul on ka sageli Venemaal käivad ettevõtjad ja isikud, kes võivad olla haavatavad maksudest kõrvalehoidumise tõttu.

Luurejuht: Leedu poolakate sidemed Vene saatkonnaga lõdvenevad

Jauniškis ütles esmaspäeval ajakirjanikele, et tänavuses Leedu julgeolekuteenistuse (VSD) ja sõjaväeluure (AOTD) üllitatud tavapärases ohuhinnangus ei mainita enam poola vähemust, sest "olukord on paranenud".

"See tähendab, et olukord on paranenud," vastas Jauniškis seimis korraldatud pressikonverentsil küsimusele, miks ei mainita ohuhinnangus enam poola kogukonna sidemeid Vene saatkonnaga.

Küsimusele, kas see tähendab, et taolisi sidemeid ei ole, vastas julgeolekujuht: "See tähendab, et need ei ole enam nii tihedad".

Mullu teatasid Leedu luureteenistused, et pärast poola vähemusele eriõiguste andmist on loodud Venemaale ja selle mõjurühmadele eeldused nõuda vene kogukonna eriseisundit kõigis Baltimaades.

Toona kinnitati, et Vene püüdlusi kinnitab Vene saatkonnast koordineeritav kaasmaalaskonna poliitiline koostöö Poola kogukonna esindajatega.

Leedu julgeolek manitses mullu riiki mitte lubama 500 välismaalast

Leedu riiklik julgeolekuteenistus (VSD) soovitas eelmisel aastal riigi institutsioonidel Leetu mitte lubada 500 välisriikide kodanikku, teatas ametkond esmaspäeval.

VSD teatas 2017. aasta tegevust kajastavas raportis, et soovitas mitte lubada Leetu 397 välismaalast ja andis soovituse hoiduda elamisloa andmisest või selle pikendamisest veel 134-le.

Selliste isikute arv oli samas suurusjärgus ka 2016. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: