Kõik riigi ametiautod saavad kasutuskontrolliks GPS-seadme ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ametiautode liikumine võetakse luubi alla.
Ametiautode liikumine võetakse luubi alla. Autor/allikas: stevepb/Pixabay/Creative Commons

Rahandusministeerium on koostanud valitsusele kinnitamiseks määruse, mis kohustab valitsusasutusi ja nende hallatavates riigiasutustes viima sisse ametiautode GPS-seire ja digitaalse sõidupäeviku süsteemi.

Otsene kulu kaasneb hinnanguliselt tuhande M- ja N-kategooria sõiduki varustamisel digitaalset sõidupäevikut pidava seadmega.

Teenuse kasutuselevõtuga kaasneb ühekordne kulu seadmete paigaldamisele (20-30 eurot sõiduki kohta) ning seejärel kuutasu 3-5 eurot sõiduki kohta.

1000 sõiduki puhul teeb see ühekordseks paigaldamiskuluks kuni 30 000 eurot ning kuutasuks kuni 5000 eurot kuus.

Automaatse sõidupäeviku teenust kasutavate asutuste senine kogemus näitab, et seadmete ja vajaliku tarkvara soetamise kulu on tunduvalt väiksem, kui süsteemi kasutuselevõtule järgnenud kulude kokkuhoid. Ainuüksi kütuse sääst on aastas olnud 250 – 300 eurot ühe sõiduki kohta.

Rahandusministeeriumi töögrupi uuringus käsitletud päästeameti ja maanteeameti kogemuse põhjal on alljärgnevalt toodud eeldatav rahaline võit aastas ainuüksi kütuselt, sest eelduslik läbisõidu vähenemine varasema kogemuse baasil küündib 20 protsendini:

- keskmise sõiduauto läbisõit aastas 19 000km
- keskmise sõiduauto kulu kütusele 0,07 eurot/km
- kokku kilomeetreid (1000 autot) 19 000 000 km, raha kütusele 1,17 miljonit eurot
- arvestuslik sääst kütuselt (20%) 342 000 eurot aastas

Kõike seda arvesse võttes on eelduslik sääst autopargi optimeerimiselt 570 000 eurot aastas. Arvestades, et teenuse soetamise hind 1000 autole on esimesel aastal 90 000 eurot, on esimesel aastal eeldatav sääst 252 000 eurot.

GPS-seade ei pea olema kohustuslikus korras paigaldatud alarm- ja jälitussõidukitele presidendi autole ja saateautole, peaministri autole ja saateautole, ministri autole, riigisekretäri autole.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: