LHV kehtestas fondiosakutega kauplemisele kopsaka teenustasu ({{commentsTotal}})

LHV võtab fondiosakutega kauplejatelt suure tehingutasu.
LHV võtab fondiosakutega kauplejatelt suure tehingutasu. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

LHV kehtestas aprillist fondiosakute ostule-müügile üheprotsendise teenustasu tehingu väärtusest. Siiani oli teenus paljudele klientidele tasuta.

Kui seni said paljud kliendid LHV-s fondiosakuid ostes või müües teenuse tasuta, siis aprillist kehtestas LHV tehingutasuks ühe protsendi. Hind kehtib võrdselt nii füüsilisele kui juriidilisele isikule. Panga sõnul erines teenustasu varem fonditi, mistõttu sooviti teenuse hinda ühtlustada.

Näiteks kui LHV-s fondiosakuid hoidev klient soovib neid müüa väärtuses 10 000 eurot, peab ta selle pealt tehingutasuks loovutama sada eurot. Siiani ta selle eest maksma ei pidanud.

Tasu tuleb LHV-le maksta nii ostes kui müües, mis tähendab, et kui klient nii ostab kui müüb osakuid, peab ta tasu maksma kaks korda, kokku kaks protsenti tehingu väärtusest. 10 000-eurose tehingu pealt teeb see kokku juba 200 eurot.

Näiteks Swedbank võtab fondide ostul ja müügil tehingutasu 1.50 eurot tehingu kohta.

Fondiosakute hoidmise eest ei küsi tasu kumbki pank.

Seetõttu soovitavad fondivalitsejad vahetada fondide hoiustajat, tehes teise panka väärtpaberikontole teenustasu pealt kokku hoidmiseks makseta tehingu. Sellise teenuse eest küsib LHV kolm eurot ja Swedbank 4.80 eurot.

LHV: siiani kehtisid erikokkulepped

LHV jaepanganduse investeerimisteenuste juht Martin Mets kommenteeris ERR-ile, et siiani sõltusid tehingutasud kokkulepetest fondivalitseja ja fonde vahendavate pankade vahel ning need tasud kõikusid.

"Varasemalt kehtisid noteerimata fondidele fondivalitseja poolt määratud sisenemis- ja väljumistasud suuruses 0-2 protsenti, mis on määratud fondi prospektis ning mille reaalne suurus kliendi jaoks kujunes fondivalitseja ja fonde vahendavate pankade vahelise kokkuleppe tulemusena. See tähendab, et varasemalt pidi klient kuludest täieliku ülevaate saamiseks alati konkreetsest pangast uurima tehingu reaalsete tasude kohta. Selline lahendus võis tekitada segadust ning jätta klientidele mulje, et hinnakirja järgi on fonditehingud tasuta," kommenteeris Mets. "Kõige levinum tasu määr oli üks protsent tehingu mahust."

Seoses finantsinstrumente puudutava direktiivi rakendamisega otsustas LHV, et lõpetab fondivalitsejatega varasemad tulude jagamise kokkulepped.

LHV kinnitab, ei soovi kõrge vahendustasuga fondikliente eemale peletada.

"Muudatuse eesmärk on vähendada võimalikke arusaamatusi ja muuta tehingute maksumus kliendi jaoks läbipaistvamaks, jättes tehingutasu suuruse paljudel fondidel samasse suurusjärku võrreldes vana olukorraga."

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: