Kohus lubas kütusepettuses kahtlustatavad vahistada ({{commentsTotal}})

Kütusetransiit.
Kütusetransiit. Autor/allikas: Toomas Huik/Postimees/Scanpix

Maksu- ja tolliameti (MTA) uurimisosakonna ametnikud pidasid aprilli alguses kinni kuus inimest, keda kahtlustatakse kütusega seotud käibemaksupettuses, mille tulemusel varjati maksukohustust pea 800 000 euro ulatuses.

Kolm kahtlustatavat lubas kohus prokuratuuri taotlusel vahi alla võtta, ütles MTA pressiesindaja Rainer Laurits ERR-ile.

MTA uurimisosakonna talitusejuhataja Terje Langi sõnul tuvastati, et grupp inimesi korraldas 2017. aasta teises pooles diislikütusele sarnase vedela põlevaine soetust Poola aktsiisiladudest nii otse Eesti kui ka läbi Leedu ja Läti äriühingute.

"Kahtlustuse järgi toodi kütusele sarnane vedel põlevaine Eestisse nii Eesti, Soome kui ka Suurbritannia äriühingute nimel kui mitteaktsiisikaup, kuid müüdi juba kütusemüügiluba omavale Eesti ettevõttele edasi diislikütusena. Ostu-müügitehingutega tekkinud maksukohustuse vähendamise eesmärgil esitati MTA-le valeandmeid, millega varjati maksukohustust pea 800 000 euro ulatuses," selgitas Lang.

Kahtlustatavana peeti kriminaalasjas kinni kuus inimest ning lisaks neile on kahtlustus esitatud veel kahele inimesele.

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas Harju maakohtule taotlused kolme kahtlustatava vahistamiseks. "Nende puhul oli ühiseks jooneks see, et nad võisid vabadusse jäädes jätkata kuritegude toimepanemist, mistõttu oli vältimatult vajalik taotleda neilt vabaduse võtmist," ütles prokurör Silvia Kruusmaa.

Harju maakohus rahuldas Põhja ringkonnaprokuratuuri taotlused ning kahtlustatavad võeti vahi alla. Neile etteheidetav kuritegu – eriti suures ulatuses maksukohustuse varjamine – on esimese astme kuritegu, mille puhul on võimalik kohtul karistada ühe- kuni seitsmeaastase vangistusega.

Samuti arestis kohus avalik-õigusliku nõude tagamiseks ka mitmele kahtlustatavale kuuluvat vara, kokku ligi 280 000 euro väärtuses.
"Tõhusaim vahend, millega majanduskuritegevuse vastu võidelda, on just kriminaaltulu arestimine ja selle edasine konfiskeerimine. Aasta-aastalt on prokuratuur koostöös uurimisasutustega suutnud konfiskeeritava vara hulka suurendada ning jätkuvalt lähtutakse põhimõttest, et keegi ei tohi kuriteo arvelt rikastuda," märkis Silvia Kruusmaa.

Terje Langi sõnul on kütus jätkuvalt valdkond, kus suuremahuliste maksupettuste korraldamine on aktuaalne, avaldades sellega negatiivset mõju nii ausale konkurentsile kui maksude laekumisele.

"Kütuse valdkonna pettuseid iseloomustab asjaolu, et kütuseturu järelevalveks puudub seni operatiivne ülevaade hoiuteenuse pakkujate rendimahutites liikuva kütuse üle, kus võib toimuda nii kütuse ebaseaduslik tootmine kui ka kauba olemuse muutmine. Seda olukorda aitab aga alates 2019. aasta veebruarist lahendada kütuse käitlemise andmekogu rakendumine, mis võimaldab MTA-l vedelkütuse ostu-müügitehingute andmeid hallata reaalajas ja reageerida aegsasti riskantsetele tehingutele," ütles Lang.

Kriminaalasja uurib maksu- ja tolliameti uurimisosakond ja uurimist juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: