Eelnõu: ettevõtjad saavad õiguse valmistada ja eksportida sõjarelvi ({{commentsTotal}})

Kaitseliit esitles Eesti esimest soomusautot
Kaitseliit esitles Eesti esimest soomusautot Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigikaitsekomisjon toetas kaitseministeeriumi eelnõu, millega kehtestatakse õiguslik raamistik Eesti ettevõtjatele sõjarelvade, laskemoona, lahingumoona ja lahingumasinate valmistamiseks, hooldamiseks, importimiseks ja eksportimiseks. Seni kehtivad õigusaktid seda ei võimalda.

Relvaseaduse, strateegilise kauba seaduse, lõhkematerjaliseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu kohaselt on Eesti kaitsetööstus tegemas jõudsaid samme, et muutuda maailma mastaabis tõsiselt võetavaks partneriks erinevatele julgeolekujõududele ja teistele kaitsetööstusettevõtjatele.

Eesti kaitsetööstusettevõtjad on valmis tootma mitmeid kaitsevaldkonna tooteid ning paistab silma tarkade lahenduste arendaja ja valmistajana.

Samas on Eesti sõjalise kaitse seisukohast kriitilise tähtsusega, et kaitsmiseks vajalike sõjarelvade, laskemoona ja lahingumoona valmistamiseks ning sõjarelvade hoolduseks oleks suutlikkus ka Eestis paiknevatel ettevõtjatel.

Eesti õigusruum seda seni ei võimalda või võimaldab suurte piirangutega.

Eestis paiknevatel ettevõtjatel sõjarelvade ja lahingumoona käitlemise võimaluse tekkimine lubab kaitseväel kestlikumalt hallata relvastust ning kaitsetööstusettevõtjatel laiendada oma tegevust ja pakkuda oma tooteid ka väljapoole Eestit.

Kaitseminister Jüri Luik on öelnud, et sõjarelvade ja –moona käitlemise õiguse saamine võimaldaks Eesti kaitsetööstusel luua uusi tegevusharusid ja töökohti.

Eesti kaitsetööstuse liidu hinnangul on muudatuste tulemusena võimalik Eesti ettevõtjate baasilt tulevikus saavutada käibemaht umbes 60 miljonit eurot aastas ja luua 150 uut töökohta.

Samuti avaneks ettevõtjatel võimalus osaleda sõjalise kauba hankekonkurssidel nii Eestis kui ka väljaspool Eestit.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: