Arusaamatu leping ja arved - Reformierakond ei tea, mille eest PR-firmale maksti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Reformierakonna juhatuse liikmed kogunevad koosolekule.
Reformierakonna juhatuse liikmed kogunevad koosolekule. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Reformierakonna revisjonitoimkond tegi teravat kriitikat erakonna eelmiste juhtide poolt kommunikatsioonibürooga Agenda PR tehtud lepingule, sest ei lepingust ega ka parteile saadetud arvetest ei selgunud, millist konkreetset nõustamisteenust erakond selle eest sai. Tänavu märtsis leping vastastikusel kokkuleppel lõpetati.

Veidi pärast seda kui Siim Kallas eelmise aasta lõpul tuli ERR-i uudisteportaalis välja kriitikaga Hanno Pevkuri aadressil, kirjutas Delfi, et Reformierakond ostab kommunikatsiooniteenust ettevõttelt Agenda PR. Selles polnud iseenesest midagi imelikku, sest väliseid kommunikatsioonipartnereid oli erakonnal olnud varemgi (Meta, Powerhouse jt). Delfi vältel kulus aga igakuine 6000 eurot mitte erakonna kui terviku, vaid selle tollase esimehe Pevkuri mainekujunduseks. Pevkur ja erakonna tollane peasekretär Tõnis Kõiv väitsid, et see on pahatahtlik süüdistus ja et PR-firma tegutses kogu erakonna hüvanguks.

Laupäeval toimunud Reformierakonna üldkogul esitas erakonna revisjonitoimkond revideerimisaruande 2017. aasta vahendite ja tulu kasutamise, tegevuse ning asjaajamise kohta. Teravat kriitikat pälvis ka Agenda PR-iga tehtud koostöö. Agenda PR asutajate hulka kuuluvad Helin Vaher ja Rasmus Kagge, kes mõlemad töötasid valitsuse kommunikatsioonibüroos Reformierakonna võimuloleku ajal. Esimene segadus tekkis sellest, et lepingut ei leitud.

"2017. aasta lõpus meedias avaldatud infole tuginedes otsustas revisjonikomisjon selgust saada palju kirgi kütnud nn Agenda-lepingus, mille alusel osutati erakonnale nõustamisteenust. Päringule saadi põiklevaid vastuseid. Nüüd, kontrollimise käigus ilmnes, et lepingut ei olnud erakonna kontoris lepingute kaustas, vaid et see oli läinud koos lahkunud peasekretäriga."

Revisjoni nõudmisel saadi leping siiski kätte ja puudus sellega kõrvaldati. Kuid uued ja veelgi suuremad puudused ilmnesid lepingust endast.

"Lepingus ega lepinguga seotud arvetest ei selgu, mis oli lepingu sisu ning millist konkreetset nõustamisteenust erakond selle eest sai. Lisaks on samalt agentuurilt ostetud ka koolitusteenust, mis oli täiendav kulu ega olnud nimetatud lepingu osa. Olgu lisatud, et antud nõustamislepingut on käesoleva aasta alguses muudetud ning leping lõpetatud 2018 märtsikuus vastastikusel kokkuleppel," märgib revisjonitoimkond. 

Kui ERR saatis nii Rasmus Kaggele kui ka Helin Vaherile küsimused selle kohta, milliseid teenuseid Reformierakonnale osutati ja miks leping märtsis lõpetati, vastas e-kirjale hoopis Agenda PR juhatuse liige Indrek Raudjalg.

"Konsultatsiooniettevõtete hea tava kohaselt ei pea me õigeks oma kliendisuhteid, nende olemasolu või puudumist ja sisu avaldada," seisis vastuses. 

ERR-i uudisteportaal avalikustas eile, et Reformierakonna mullusest majandusaasta aruandest selgub, et mulluse aruandeaasta miinus oli erakonnal 1 019 286 eurot ning netovara miinus 737 890 eurot. Revisjonitoimkonna aruandes nimetatakse neid numbreid "erakonna ajaloo negatiivseimaks tulemuseks".

"Kui valimisaastal ei ole üllatuseks miinuses tegevustulem ja võib öelda, et see on tavapärane, siis üle poole miljoni piiri ulatuv negatiivne omakapital erineb tavapärasest märgatavalt. Kuluridade ülevaatusel ja võrdlusel varasemate aastatega ilmnes, et 2017. aastal kasvasid hüppeliselt tööjõukulud ja majandamiskulud. Kasv võrreldes 2016. aastaga on pluss 200 000 tööjõukuludelt ja pluss 100 000 majandamiskuludelt."

Aruandes tuuakse välja, et osa kulude kasvust, ca 90 000 eurot tingis 2017. aasta alguses eelmise peasekretäri ja arendusdivisjoni juhiga töölepingute lõpetamine. Teine osa kasvust tulenes paari täiendava töökoha loomisest, palgatõusudest ja ühe isikliku sõiduauto kasutamise kulude hüvitamisest fikseeritud summas ilma sõidupäevikuta.

Revisjonitoimkond tegi kõige olulisema ettepanekuna netovara miinusest välja toomise 2018. aasta jooksul. Aruandes öeldakse üheselt, et 2018. aasta positiivse tulemiga lõpetamine "eeldab juhtimisvigade mittekordamist".

Revisjonitoimkonda kuulusid Terje Trei (esimees), Väino Linde ja Maido Ruusmann. Revideerimise käigus andsid komisjonile selgitusi erakonna eelmine esimees Hanno Pevkur ja erakonna kontori juhataja Ene Kaups.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: