Kaitsetööstusettevõtted ootavad relvaseaduse muudatusi

{{1523973660000 | amCalendar}}

Eesti kaitsetööstusettevõtjad ootavad relvaseaduse muudatusi, et oleks võimalik Eestis laskemoona ja relva olulisi osi toota. Nad on kindlad, et suudaks laskemoona müüa maailmaturule.

Kaitseväe peastaabi murul toimus teisipäeval suurim kaitsetööstuse liidu (EKTL) mess Eestis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Messil leidus relvi ja varustust, sensoreid, segajaid ja droone. Punt kaitseväelasi kogunes aga välitoidupakkide laua ette.

"Dehüdreeritud toit on tavaliselt kerge lihtsalt, kuna tal puudub vesi sees ja sõdur saab seda rohkem kaasa võtta," selgitas Scoutspataljoni veebel Meelis Piirsalu.

"Kui me nüüd vaatame siia, siis siin on kilo toitu ja see annab 1000 kcal. See on väga raske kaasas kanda, väga ebamugav. Ja kui me võtame selle paki, mis on 100 g - annab poole energiast, mis on siin," rääkis Tactical Solutions OÜ esindaja Tiit Rosenberg.

Messil oli ka droonide avastaja ning suuna määraja, mis leiab drooni ja juhtimispuldi raadiosignaali.

"Ideaalsetes tingimustes paari kilomeetri kauguselt. Aga linnas on see kaugus alla kilomeetri. Selle peab suunama drooni suunas ja siis droonil on häiritud puldi signaalide vastuvõtmine," selgitas Rantelon OÜ tarkvarainsener Karel Pärlin.

Kaitsetööstuse liidu juht Ingvar Pärnamäe ütles, et mõned ettevõtjad ootavad riigikogu menetluses oleva relvaseaduse muudatusi, mis võimaldaks toota Eestis ka laskemoona. Ettevõtjad on veendunud, et suudavad seda müüa välismaale, sest kohalik turg on liiga väike.

"Relvaseadus täna piirab jätkuvalt ettevõtetel Eestis suurekaliibriliste relvadega, lõhkeaine ja laskemoonaga tegelemist. Aga kui see seadus ära muudetakse ja see osutub võimalikuks, siis täna on Eestis juba olemas ettevõtted, kes on kaalumas selliste tööstusvõimete loomist siia Eestisse, mis baseeruvad vabal turul," ütles Pärnamäe.

Messil demonstreeris kohalik ettevõte relvi, mis on kokku pandud Eestis ja mida müüakse Euroopasse eelkõige praktilise laskmise spordi jaoks. Üheksa aastat tegutsenud ettevõte ootab samuti relvaseaduse muutmist. Praegu ei tohi Eestis valmistada relva olulisi osi - vintrauda ja lukku.

Kaitseväe peastaabi ees peetud näitusel tutvustasid oma toodangut 32 ettevõtet erinevatest valdkondadest. Kaitsetööstuse liitu kuuluvate ettevõtete põhivaldkonnad on piirikaitse- ja vaatlussüsteemid, sidesüsteemid, küberkaitse, elektrooniline sõjapidamine, laserisüsteemid, militaarmeditsiin, militaarsõidukid, energialahendused, isikuvarustus, pioneerilahendused, robootika, laevaehitus, väljaõppevahendid ja simulaatorid, relvastus ja relvasüsteemid.

Eesti kaitsetööstuse liit on asutatud 2009. aastal ning sinna kuulub üle 110 ettevõtte. EKTL on mittetulundusühing, mis kuulub tema liikmetele, kelleks on erakapitalil põhinevad ettevõtted.

Toimetaja: Merili Nael, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: