Kõpu endine vallavanem peab vangi minema

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tõnu Kiviloo Postimees/Scanpix

Korruptsioonikuritegudes süüdimõistetud endine Kõpu vallavanem Tõnu Kiviloo peab kuueks kuuks vangi minema, kuna riigikohus ei võtnud tema kaebust arutusele.

Riigikohus ei võtnud sel nädalal arutusele Kiviloo ja tema kaassüüdistatavate kaebusi, milles vaidlustati Tartu ringkonnakohtu süüdimõistev otsus.

Ringkonnakohus muutis mullu novembris Tartu maakohtu 2016. aasta osaliselt süüdimõistvat otsust ja tunnistas sellega Kiviloo kõigis süüdistustes süüdi ning mõistis talle nelja aasta pikkuse vangistuse, millest reaalselt tuleb koheselt ära kanda kuus kuud.

Karistuse ülejäänud osa mõistis kohus talle tingimisi viieaastase katseajaga.

Lõuna ringkonnaprokuröride Allar Nisu ja Marge Püssi sõnul ilmestab endisele Kõpu vallavanemale mõistetud reaalne vangistus seda, et kohus suhtub valgekraelisse kuritegevusse üha tõsisemalt.

"Ringkonnakohus tõi selle juhtumi puhul eraldi välja, et karistused inimestele, kes on aastate jooksul võimu kuritarvitanud, on osutunud senises kohtupraktikas põhjendamatult leebeteks,“ ütles Püss.

"Tundub, et ühiskonnas on levinud arusaam, et valgekraelise kuritegevuse eest üldjuhul vangi ei mõisteta. See juhtum kummutab sellise arusaama, mistõttu saadab see ühiskonnale ühemõttelise ja selge signaali, et ka valgekraelise kuritegevuse eest mõistetakse reaalselt vangi," lisas Nisu.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Mati Ombleri sõnul on kohalike omavalituse juhtidel kohustus anda head eeskuju, kuidas ausalt ja läbipaistvalt omavalitsust juhtida ja kohalikku elu paremaks muuta.

"Enam kui kümme aastat juhtival positsioonil olevad omavalitsuse juhid peaksid ise olema eriti tähelepanelikud enda tegevuse suhtes, sest libastuda pikaaegsel sisse tallatud teel on seda kergem. Võib isegi tekkida õigustamise tunne, et kohaliku elu korraldamine on ju edukalt korraldatud. Sellele võivad järgneda rikkumised ja omavolitsemine omavalitsuse varaga. Soovitame omavalitsuse juhtidel seista hea selle eest, et tõsta omavalitsuse töötajate teadlikkust korruptsiooniohtudest. Hea võimalus on näiteks kaasata korruptsiooni vähendamisse Eesti Linnade ja Valdade Liitu," lisas Ombler.

Süüistuse järgi seisnes toimingupiirangu rikkumine valla tehingute korraldamises tema endaga seotud ettevõtetega aastatel 2009-2014.

Samuti süüdistati Tõnu Kivilood Kõpu vallalt vara ja esemete (nt mööbel, kütus, raha) omastamises, millega tekitati vallale kahju üle 10 000 euro.

Ka süüdistati teda kahe soodustuskelmuse toimepanemises aastatel 2011-2013, mis olid seotud maaelu- ja põllumajandustoetuste taotlemisega ja millega riigile tekitati kahju ligi 80 000 euro ulatuses.

Kokku sai selles kriminaalasjas süüdistuse neli inimest ja kaks firmat, keda süüdistati samuti soodustuskelmuses või tegudele kaasaaitamises.

Kriminaalasja kohtueelse menetluse viis läbi Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo. Kriminaalmenetlust juhtis Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: