Kohus jättis 14-aastase Darja tapja karistuse muutmata

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Toomas Semõkin Autor/allikas: Facebook

Tartu ringkonnakohus jättis muutmata 14-aastase Darja tapmises süüdi mõistetud Toomas Semõkini karistuse.

Ringkonnakohus jättis samaks Venemaa kodanikust Toomas Semõkinile (20) mõistetud 12-aastase vanglakaristuse. Koos varasema kandmata karistusega peab ta vanglas veetma 13 aastat, viis kuud ja 24 päeva.

Samas muutis ringkonnakohus maakohtu otsust Darja emale Semõkinilt välja mõistetud hüvitise osas ning mõistis Semõkinlt välja 20 000 eurot mittevaralise kahju katteks. Varalise kahju katteks mõistis ringkonnakohus Semõkinilt välja 4353,19 eurot.

Viru maakohtu otsuse vaidlustasid ringkonnakohtus Semõkini kaitsja ja kannatanu esindaja. Semõkini kaitsja palus oma kaitsealuse talle esitatud süüdistuses õigeks mõista ja kannatanu esindaja taotles tsiviilhagi nõuete rahuldamist täies ulatuses.

Ringkonnakohus ei rahuldanud kaitsja taotlust ning leidis, et maakohtu otsus on seaduslik ja põhjendatud.

Kannatanu esitas oma varalise kahju nõude kriminaalmenetluse ajal kahes erinevas summas, kuid hilisem nõue oli varasemast suurem kõigest 40 senti. Kuna nimetatud summa võrra nõude suurendamine ei olnud dokumentaalselt tõendatud, mõistis ringkonnakohus kannatanu kasuks välja tema esialgse ja ka tõendatud varalise kahju nõude. Maakohus oli välja mõistnud 40 senti rohkem ehk 4352,59 eurot.

Kannatanu mittevaralise kahju nõude rahuldas ringkonnakohus täies ulatuses. Ringkonnakohus leidis, et antud juhul esinevad erandlikud asjaolud, mis on inimese surma põhjustamisel eelduseks mittevaralise kahju nõude väljamõistmiseks.

Kohtu hinnangul on erandlikud asjaolud nii kannatanul tütre surma tagajärjel tekkinud tervisehäire kui ka see, et ta pidi oma last taga otsima viiel päeval, lootes seejuures teda elusana leida.

Taoline teadmatus lapse saatuse suhtes põhjustas kannatanule kahtlemata suurt närvipinget. Üleelamisi põhjustas ka see, et Darja surnukeha lebas võsastikus päevi. Ringkonnakohus leidis, et juhtunu asjaolusid arvestades ei ole summa ebamõistlikult suur ega väljenda kannatanu alusetut rikastumissoovi.

Kohtupraktika järgi väljendab mittevaralise kahju hüvitis teatud ulatuses alati lisaks kompensatsioonilisele eesmärgile ka ühiskonna hukkamõistu rikkuja õigusvastasele teole ja on leevenduseks kannatanule talle isikliku õiguse rikkumisega tekitatud ülekohtu eest.

Ringkonnakohus ei nõustunud kannatanu esindajaga selles, et kahju tuleks välja nõuda kriminaalasja mõlemalt süüdistatavalt solidaarselt. Teine süüdistatav Aleksei Botštarjov (21) ei osalenud Darja tapmises või sellele kaasaitamises ja teda süüdistatakse Semõkini toime pandud kuriteo varjamises. Kuna Botštarjov ei põhjustanud tüdruku surma, puudub seaduslik alus temalt hüvitist nõuda.

Viru maakohus tunnistas möödunud aasta 13. juulil Semõkini süüdi Darja tapmises ja Botštarjovi tapmise varjamises. Semõkinile mõistis maakohus koos talle varasema otsusega mõistetud karistusega 14 aastat ja üheksa kuud vangistust, millest arvati maha osaliselt ärakantud karistus. Lõplikuks karistuseks mõistis maakohus Semykinile 13 aastat, viis kuud ja 24 päeva vangistust. Botštarjovile mõistis kohus karistuseks kaheaastase tingimisi vangistuse kolmeaastase katseajaga.

Süüdistuse järgi tappis Semõkin 2015. aasta 4. detsembri õhtul Narvas Pähklimäe terviseradadel paikneva Äkkeküla spordibaasi territooriumil 14-aastase Darja. Neiu surnukeha leiti viis päeva hiljem ehk 9. detsembril.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: