Pühalaulu koolis käiakse koos nagu Kopli trammis ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kaarli kiriku keldris käib kord nädalas koos üks omamoodi sõpruskond, kes tegeleb laulmisega. Pühalaulu koolis õppimiseks ja laulmiseks pole vaja muusikalist haridust ega isegi mitte musikaalsust.

Eerik Jõks on muusikateadlane, laulja, helilooja, kirikukaulu õpetaja ja selle omanäolise keldrikooli eestvedaja. Tema võrdleb pühalaulu kooli Kopli trammiga, sest kes tahab, see tuleb, kes tahab, see lahkub - ilma formaalsusteta.

Ühehäälne ja saateta laul kõlab natuke ootamatult. Kogu repertuaar baseerub keskaegsel ladina kirikulaulul.

"Psalmoodia - see, kus lauldakse pikalt mingitel vormelitel. Need vormelid on keskaegsed, osa on minu enda tehtud, osa on regilaulu tonaalsusega," tutvustas õpetaja Jõks "Aktuaalsele kaamerale".

Raamat, mida selles koolis kasutatakse, kannab nime Eesti laulupsalter ning see täieneb pidevalt.

"Vaat selline tavalisem muusika, ta korrates tüütab nagu ära. Aga see ei tüüta ära, sest see on nii sügav ja iga kord avastad sealt uut," põhjendas oma huvi pühalaulu koolis laulev Tiina Köömnemägi.

Pärast proovi lõppu minnakse Kaarli kirikusse, kus algab õhtupalvus. See ongi koht, kus pühalaulu kooli kuulda ja näha saab. Nimelt harjutavad nad iseenda jaoks ja avalikke esinemisi neil õigupoolest polegi. Aga kui tuttavad ja sõbrad peaksid uksest sisse astuma, siis saavad nemadki võimaluse kaasa laulda - täpselt nii, nagu see neil välja tuleb.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: