"AK": 1945. aastal üle Atlandi ookeani põgenenud eestlane meenutas oma teekonda ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Raamat "Purjetamine vabadusse" on üks väheseid Eesti lugusid, mis saanud peaaegu Hollywoodi filmiks ning Eesti 100. sünnipäeva puhul kinkisid teose ameeriklasest autori lapsed kordustrüki õigused Eestile. Enamik väikese postipaadiga üle Atlandi põgenenud eestlastest on surnud, ent Maria-Ann Rohemäe tutvus nendega, kes seda seiklust endiselt selgelt mäletavad.

Ulla Kemman oli kolmeaastane, kui ta 1945. aastal paadiga Atlandi ookeani ületas. Paar aastat varem võtsid tema vanemad Nora ja Arved Küün kaasa oma kolm last ning põgenesid Nõukogude Liidu okupatsiooni hirmus esialgu Soome ning seejärel Rootsi. Perekond mõtles, et see on teekonna lõpp: Arved sai töö, vanim tütar Aime käis koolis ning perekond leidis korteri. Peagi saabus aga Nõukogude Liidult kiri, milles sooviti, et Rootsi saadaks Eesti põgenikud tagasi koju, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Mu isa leidis sõbra - Harry Paalbergi. Nad kohtusid ja otsustasid, et peavad Rootsist lahkuma. Nad ei tahtnud riskida Eestisse tagasisaatmisega. Nii et nad leidsid väga vana paadi. See oli postialus ja umbes 50 aastat vana. Nad mõtlesid, et putitavad selle üles ja võtavad pere kaasa," rääkis Ulla Kemman.

Meeste plaan oli sõita üle Atlandi ookeani Ameerikasse. Reisi otsustas kaasa teha 16 inimest. Paat nimega Erma oli 11 meetrit pikk ning sinna mahtus mugavalt magama viis inimest. Kui seltskond jõudis Inglismaale Loch Nessi lähedale, siis olid mõlemale poole kanalit kogunenud inimesed, kes elasid neile kaasa. Kohalikud ajalehed oli saanud eestlaste merereisist teada.
"Selle asemel, et olla õnnelikud, olid mu vanemad väga mures, sest nad kartsid, et Nõukogude Liit kuuleb meist ning tahab meid tagasi," sõnas Kemman.

Ermal võis igapäevaelu olla umbes selline nagu on näha dokumentaalfilmist "Ahto. Unistuste jaht". Ulla isal olid kaardid, mis aitasid neil tähtede järgi navigeerida.

Ermal purjetajad tahtsid jõuda New Yorki nagu teised põgenikud, kuid tuul puhus neid rannikust eemale. Sel ajal olid varud juba otsakorral, seltskond hakkas toitu kokku hoidma. Jõulud olid kätte jõudnud, sadas lund. Lõpuks aga märkasid eestlased lennukit ning seejärel piirivalvelaeva.

"Sel hetkel tuul meid enam ei häirinud, sest me olime turvaliselt päral," ütles Kemman.

Keerulised ajad olid aga eestlaste jaoks alles ees. Ulla isal võttis näiteks kodakondsuse saamine aega umbes kümme aastat. Arved suri enne seda, kui Eesti taasiseseisvus. Ulla ema Nora otsustas aga tütrega Eestit külastada. Ta oli sel ajal üle 80-aastane.

"Ma mäletan, kui lendasime 1993. aastal üle Eesti ning nägin kui roheline ja ilus see oli. See oli nagu kojutulek," meenutas Ulla.

Sellest uskumatust teekonnast üle Atlandi on kirjutatud kümneid ajaleheartikleid. Matt Wall arvab, et nii sai Erma reisist teada ka tema isa Carl B. Wall. Peagi kohtus ta Voldemar Veedamiga, kes oli kogu merereisi ajal pidanud päevikut.

Esialgu kirjutas Carl sellest loo ajakirja Reader's Digest. Seejärel otsustasid mehed hakata koos töötama raamatu kallal. Voldemar, keda Matt kutsus hellitavalt onu Valiks, rääkis mitut keelt, aga huvitaval kombel ei olnud inglise keel üks neist.

"Nad suutsid piisavalt hästi suhelda, nii et mu isa sai aru Vali kogemustest, millest ta rääkis suuliselt või mida ta oli kirjutanud oma päevikusse, ning muutis need enda stiili järgi kärbitud ajakirjanduslikeks töödeks, et need kõlaksid inglise keeles kaasahaaravalt," kirjeldas Matt Wall.

"Purjetamine Vabadusse" ilmus lõpuks 1952. aastal ning mitu suurt produktsiooniettevõtet kaalusid sellest teha Hollywoodi filmi. Kahjuks seda aga kunagi ei juhtunud.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: