Eestis kaitses doktoritööd Afganistani infotehnoloogia aseminister ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna Ülikoolis kaitses doktoritööd Afganistani infotehnoloogia aseminister Mohammad Hadi Hedayati, kes hakkab nüüd õpetama Kabuli ülikoolis. Kokku on Tallinna Ülikooli doktorantuuris veel 6 Kabuli Ülikooli infotehnoloogia eriala õppejõudu, kellel tuleb doktorikraad omandada, et hoida elus sealset Eesti abiga loodud info-tehnoloogia magistri-õppekava.

Kui Mohammad Hadi Hedayatile öeldi, et ta on edukalt kaitsnud oma IT-kutsehariduse arendamise teemalise doktoritöö, läks tal silm märjaks. Afganistani infotehnoloogia aseminister Hedayati on nüüd ainus doktorikraadiga infotehnoloogia spetsialist Afganistanis. Tema jaoks sai läbi keeruline aeg Eesti ja Afganistani vahet sõitmist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on tegelikult veidi keeruline jah, aga ma sain hakkama. Ma õpetasin Kabuli ülikoolis ja kui meil oli seal vaheaeg, siis tulin siia kursustele," rääkis Hedayati.

Tallinna Ülikool on Kabuli Ülikooli IT-õpet välisministeeriumi rahalisel toel arendanud aastaid. Nüüd on vaja, et sealse IT-magistriõppekava õppejõud oleksid tulevikus doktorikraadiga kohalikud. Osa doktoriõppest sai toimuda Kabulis, sest kuniks sealsed õppejõud doktorikradai omandavad, käivad siinse õppejõud seal abistamas.

Tallinna Ülikooli vanemteadur Mart Laanpere ütleb, et tema jaoks on see põnev aeg olnud.

"On jah seal väikesed ebamugavused, ei saa niimoodi tänaval vabalt ringi käia ja ühest punktist teise tuleb liikuda soomustatud autos, aga see käib selle maa kommete ja tavade juurde, kellegagi meist ei ole midagi paha juhtunud seal. Kui sa jõuad koju või ülikooli seinte vahele, siis nende külalislahkus on piiritu," rääkis Laanpere.

Laanpere sõnul on IT hea valdkond, kuhu arenguriigis panustada. "IT, eriti see, mis puudutab tarkvara arendust, infosüsteeme ja e-ühiskonna arendust on ju esimene koht, kus vaesel ja alles arengustaadiumis oleval riigil on võimalik mitu etappi arengus vahele jätta ja hüpata sinna, kus praegu tegustevad kõige arenenumad riigid," sõnas Laanpere.

Konkurents infotehnoloogia aladele on Kabuli ülikoolis arvestatav.

"See eriala ei ole nii populaarne nagu teil siin. Eesti on ikkagi e-riik. Aga võrreldes teiste erialadega, on see populaarne. Populaarne on see sellepärast, et õpilased, kes selle lõpetavad, saavad ka tööle võrreldes nendega, kes lõpetavad mõne teise eriala," rääkis Tallinna Ülikooli doktor Mohammad Hadi Hedayati.

Ka Tallinna Ülikooli soov on, et haridusalane arengukoostöö Afganistaniga aitab kaudselt takistada afgaanide äravoolu oma kodumaalt.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: