Kohalikud on Härgla lähistele lubjakivikarjääri rajamise vastu ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Juuru kandi külade 200 elanikku andis allkirja Rapla valda Härgla lähistele lubjakivikarjääri rajamise vastu. Esmaspäeval rahvakoosolekule kogunenud inimesed said keskkonnaametilt lubaduse, et enne kaevandamisloa väljastamist tehakse Härglas keskkonnamõju uuring.

25 hektarist väiksema karjääri rajamine keskkonnamõju hindamist ei nõua ja see ongi kohaliku rahva ära hirmutanud. Hirmutab ka Lipa lubakivikarjääri kogemus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kaevud jäävad kuivaks ja igal lõhkamisel muutub vesi sogaseks ka nendes kaevudes, kus veel on vett. Kõik see tolm, mis sealt vedamise käigus eraldub, on nagu tsement - see kleepub autode külge ja seda enam maha ei pese," selgitas Härgla karjääriga piirneva kinnistu omanik Alvar Jõekäär.

Kaevandamisluba taotleva Eesti Killustiku juht Andres Männart kinnitas, et uue karjääri rajamine pole seotud Rail Balticu vajadustega.

"Tallinna karjäärid on ammendumas lähema kümne aasta jooksul. Tegelikult on see karjäär üks nendest karjääridest, mis peaks lähiaegadel hakkama täitma Tallinna piirkonna nõudlust killustiku osas," ütles Männart.

Kohalike teada aga tagavad olemasolevad karjäärid piirkonna varustuskindluse vähemalt 50 aastaks.

"Karjääri taotleja mõningad olemasolevad karjäärid välistas selle tõttu, et väidetavalt seal ei ole nii kvaliteetne killustik, aga see on ka küsitav, kas see siis nii on," kommenteeris Härgla karjääriga piirneva kinnistu omanik Mailis Kullerkupp-Jõekäär.

Paekivikillustiku tootmine Härglas tähendaks kohalikele väga suurt elumuutust.

"Rehkendage sisse ka see, et kaevandaja kompenseerib kas siis kümneks aastaks või 20 aastaks selle kinnisvara languse pluss veel talumise," ütles Purila elanik Arge Peever.

Rahva nõudmine oli, et keskkonnamõju hindamata Härglasse karjääri rajada ei tohi.

"Antud juhul kindlasti see hinnang ka tehakse, kas siis uuringute käigus või täis keskkonnamõju hindamise menetluse käigus," ütles keskkonnaameti maapõuebüroo juhataja Maria Karus.

"Kui seda tahetakse laiendada näiteks, siis tuleb kindlasti teha täiendavad geoloogilised uuringud seal piirkonnas, enne ei saa seda kohe kindlasti teha," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: