Toronto ründaja motiiv võib-olla seotud kummalise subkultuuriga ({{commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Toronto kaubikurünnakus süüdistatud mehe puhul on avalikkuse tähelepanu pälvinud tema väidetav seotus kummalise sotsiaalmeedia subkultuuriga, mis on väidetavalt olnud inspiratsiooniks ka muude vägivallajuhtumite puhul.

Esmaspäeval jalakäijatele otsa sõitnud mehele esitati teisipäeval süüdistus kümnes mõrvas ja 13 mõrvakatses. 25-aastase Alek Minassiani teo motiiv on endiselt ebaselge, aga politsei hinnangul võis üks ajend olla viha naiste vastu, vahendas Guardian.

Minassian tegi vahetult enne rünnakut sotsiaalmeediasse sissekande, milles ülistas 2014. aastal Californias kuus inimest tapnud Elliot Rodgerit.

Rodger süüdistas naisi julmuses ja osales aktiivselt vestlusrühmas, kus noored mehed arutasid, miks nad naistele ei meeldi. Ka Minassian kirjutas, et on alanud mäss nn tahtmatu tsölibaadi vastu.

Nähtusel Incel ehk involuntary celibate on sotsiaalmeedias ka laiem kõlapind. Sisuliselt on tegu sotsiaalmeedia subkultuuriga, kus seksuaalselt frustreerunud meesterahvad põhjendavad oma tõrjutusele viidates naistevastast vägivalda.

Näiteks üheks nähtusega seotud vestlusfoorumis defineeritakse Incel'it kui kedagi, kellel ei õnnestu seksuaalsuhteid luua, kuigi ta seda soovib, ja kes seetõttu on jäetud ilma ka püsisuhte võimalusest.

Muuhulgas on foorumites ka kindlad terminid - seksuaalselt edukas mees on "Chad" ja atraktiivne naisterahvas "Stacy". Väljend "neelama punast tabletti" ("taking the red pill") viitab aga filmile "Matrix", kus peategelasel õnnestus salapärast tabletti neelates tegelikku reaalsust tajuda ja petlik maailm selja taha jätta.

Ennast Incel'iks pidavad mehed on veebifoorumeid kasutanud anonüümse tugiteenusena, mis on toonud kaasa ka oma ideoloogia, mille keskseks seisukohaks on, et kaasaegne maailm on mitteatraktiivsete heteroseksuaalsete meeste vastu ebaõiglaselt kallutatud. Ühiskond olevat üles ehitatud viisil, et mõnedel meestel on õigus saada rohkelt seksuaalpartnereid, teistel pole aga õigust kedagi saada ning et sellel "seksuaalsel turul" on ebaõiglane võim naistel.

Eelpool mainitud teooriaid üritatakse foorumites selgitada ka omalaadsete viidetega evolutsioonile, psühholoogiale ja geneetikale. Kuid peamiseks põhimõtteks on see, et meestele seksi keelamine on ebaõiglane.

Praktikas on aga sellised foorumid kujunenud keskkondadeks, kus õigustatakse nii naiste diskrimineerimist kui ka otsest vägivalda, sealhulgas tehakse üleskutseid vägistamiseks ning ka "revolutsioonilisteks sammudeks". Sellega on võimalik ka tõlgendada Minassiani sotsiaalmeedias avaldatud lauset: "Incel'i mäss on juba alanud. Me kukutame võimult kõik Chad'id ja Stacy'd." ("Incel rebellion has already begun. We will overthrow all the Chads and the Stacys.”)

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: