Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": Tallinnas on üle saja hoone rajatud libapaberite alusel

Foto: Siim Lõvi /ERR

Ärimees Marc Vokk kasutab väljamõeldud isikut Andrei Popkovi, kellena pakub libaradoonimõõtmise teenust. Mehega seotud firmad on dokumentide kohaselt teinud üle 120 radooniuuringu, mille alusel on Tallinna püstitatud näiteks superministeerium ja veel hulk soliidseid hooneid. Kurioosne on aga see, et ametkonnad teavad blufipaberitest, kuid ei saa enda sõnul midagi teha.

Tuhande ametnikuga superministeerium, värskelt renoveeritud tantsupidude võõrustaja Kalevi staadion, Magdaleena haigla, peagi valmiv uus Tallinna vangla, päästeameti uhiuus häirekeskus, lasteaed ja koolimajad - see on vaid väike loetelu hoonetest, mille ehitamiseks anti luba – nagu nüüd selgub – fiktiivsete paberite alusel, vahendas "Pealtnägija".

Peamiselt ehitusekspertiisi valdkonnas tegutsev 41-aastane Marc Vokk jäi esimest korda silma 2012. aastal, kui tehnilise järelevalve ametisse (TJA) laekusid mitmelt arhitektuuribüroolt kaebused, et ta varastas lihtsalt öeldes nende identiteeti, vahendas "Pealtnägija". Probleem oli selles, et Vokil endal pole vajalikku kvalifikatsiooni ja ta pani teised inimesed nende teadmata paberitesse.

Kui TJA algatas suhteliselt rutiinse menetluse selguse saamiseks ja projekti andmete korda tegemiseks, järgnes midagi ootamatut. Vokk külvas nad üle päringute, vaiete ja kaebustega. Mingil perioodil laekus temalt näiteks päevas 20-30 teabenõuet. TJA peadirektori Kaur Kajaki sõnul püüdis Vokk kogu menetlust manipuleerida endale kasulikus suunas.

Üks pool oli ametnike kurnamine, aga järgnes ka eraviisiline ahistamine ja jälitamine. "Helistades õhtuti, töövälisel ajal nii sulle endale kui su lähedastele, ähvardades, manipuleerides. Osa ametnikega kohtusid kuidagi kahtlaselt tänavapildis - kas keegi läks jooksma, kohtas - Marc Vokk sõitis autoga järgi. /.../ Või seesama noor ametnik, kes meil oli, lahkus selle peale töölt, sest näiteks vahetult enne tööpäeva lõppu helistas ta tema telefonile, ütles, et ma ootan sind maja ees, kohtume kohe," meenutas Kajak.

Kui Vokk ähvardas ühel ametnikul elundid välja lõigata, ületati taluvuspiir ja TJA pöördus oma töötajate kaitseks prokuratuuri, et saada Vokile lähenemiskeeld.

Selgub, et nad pole ainsad – samal ajal menetles prokuratuur tema endise koostööpartneri kaebust. "Endine äripartner, kellega suhted läksid halvasti. Ta uuris välja, mis on tema uued kontaktid ja keset ööd helistatakse inimesele koju. Ja kui öösel helistatakse ja sõimatakse täiesti ebatsensuursete sõnadega ja öeldakse, et nüüd sinu uus maja või majapidamine põleb maha, siis inimeste jaoks on väga palju mõtlemisainet," rääkis prokurör Natalia Miilvee.

Sarnase vaimunärimise all kannatab arhitekt Stanislav Popkov, keda täna tuntakse Helsingit Tallinnaga ühendava HyperLoopi projekti eestvedajana. 2012. aastal tegi ta Vokile ühe projekti, aga ei saanud raha ja pöördus kohtusse. Kohus mõistis Popkovi kasuks ligi 8000 eurot saamata töötasu, aga raha asemel järgnes Voki verbaalne pommitusrahe.

Popkovil on salvestatud lugematud kõned, millest enamik on lihtsalt müra, aga mõnes kõlab selge ähvardus.

Samal ajal lõigati tema firma kahel töötajal autorehvid läbi. Erinevalt TJA inimeste juhtumist, ei võtnud aga politsei kaebust menetlusse – isegi mitte siis, kui Vokk ähvardas Stanislavi sõnul tema pea sodiks lüüa.

Lähenemiskeeld 12 inimese suhtes

Vokk pommitas paralleelselt päringutega mitut asutust ja jõudis kõige kõrvalt pidada näiteks blogi, kus häbistas tema meelest rumalaid ja laisku ametnikke. Üks tema sihtmärk oli näiteks keskkonnaministeeriumi kliima- ja kiirgusosakonna juhataja Evelyn Müürsepp, keda küsimustega pommitas.

Voki käitumine võib tunduda ebaadekvaatne, aga temaga kokkupuutunute sõnul on ta väga nutikas. Erinevate venitustaktikate tõttu kestis TJA töötajate ähvardamist puudutav menetlus ligi viis aastat ning päädis 2017. aastal kokkuleppega, et Vokk kannab rahalise karistuse ning talle kehtib lähenemiskeeld kolmeks aastaks 12 inimese suhtes.

Sellest ilmus ka Eesti Ekspressis artikkel pealkirjaga "Eesti kõige kiuslikum inimene leitud?", kus kiusaja nime siiski ei mainitud.

Hooned on rajatud tuginedes libauuringutele

Samal ajal, kui Vokk riigiametnikega jageles, tegutses ta radoonimõõtjana ja näiteks uhke hoone, kus täna asub hulgaliselt ministeeriume, rajati just tuginedes Voki firma väljastatud radooniuuringule. Nüüd on selgunud aga, et paberid on fiktiivsed.

Radoon on kergelt radioaktiivne gaas, mis immitseb pinnasest ja võib suure kontsentratsiooni puhul soodustada kopsuvähki. Eriti kõrge on looduslik radoonitase Põhja-Eesti paesel alal, mistõttu on radooniuuring näiteks Tallinnas detailplaneeringu kohustuslik osa iga uue hoone projekteerimisel juba kümmekond aastat.

Linna dokumendiregistris on üle 120 radoonitõrje raporti Vokiga seotud osaühingutelt Finestum Ehitusekspertiisid ja Radoonitõrjekeskus, kusjuures viimane ettevõtte nimi on maha viksitud juba varem turul tegutsenud samanimeliselt firmalt.

Voki ettevõtete uuritud kinnistute hulka kuuluvad näiteks superministeerium, Magdaleena haigla, tulevane Tallinn Vangla, kaks koolimaja, lasteaed Kadriorus, Kalevi Staadion, Kristiine keskus, Tähesaju kaubanduskvartal, Tallinna vanasadam ning hulgaliselt büroopindu ja elumaju.

Paberitel näib kõik justkui kena, aga 2015. aastal tekkis keskkonnaameti kiirgusseire büroo peaspetsialistil Alar Poldil kahtlus ning ta tegi igaks juhuks päringu Rootsi firmasse, kust Voki firma paberite järgi oma radoonimõõtmise tehnika soetas.

"Kommentaar oli selline, et sellise seerianumbriga aparaati ei ole nemad kunagi tootnud. Ja sellise nimega inimest, kes väidetavalt selle sertifikaadi on alla kirjutanud, sellise ei ole neil kunagi töötanud," rääkis Polt, kelle sõnul ütles firma, et Voki kalibratsioonisertifikaat ei ole kindlasti õige.

Firma Gammadata keelas Vokil nende andmeid kasutada. Seepeale asendus Voki firma raportites Gammadata logo tundmatu sinise plönniga ja seerianumber kadus sageli sootuks. See kõik aga süvendas kahtlust, et tegelikult ei teosta Vokk radooni mõõtmist, vaid vorbib pabereid pahatihti kodust lahkumata.

Kohad, mille kohta on raporti esitanud Finestum Ehitusekspertiisid aastatel 2008 kuni 2018 (kaardimärgiste kõrval on mõõtmisaasta):

Vokk kasutab väljamõeldud inimese nime

Puudusi on paberites hulga teisigi, aga põhiprobleem on hoopis see, et Voki firmade väljastatud radooniuuringute all ei ole tööde tegija nime või ilutseb seal Andrei Popkovi nimi.

"Andrei Popkov on Marc Voki imaginaarne sõber, keda ta mõtles välja selleks, et esineda selle nime all, et koostada igasuguseid ekspertiise selle nime alt. Andrei Popkovil on LinkedIni profiil, füüsiline allkiri, kuigi inimest ennast ei ole. Teda ei ole olemas," rääkis Stanislav Popkov.

"Jah, leidsime elanikeregistrist küll mõne Andrei Popkovi, kuid ükski ei ole selline, kes oleks seotud energiamärgiste väljastamisega või tegeleks üldse ehitus-, planeerimis-, arhitektuuri valdkonnas," ütles Kaur Kajak.

Selle nime alt on tulnud ka väga suur osa ametnikke üle kuhjavaid kaebusi, päringuid ja teabenõudeid.

Seda, et tegu näib olevat fantoomiga, ilmestab lugu 2016. aasta kevadest, kui ministeeriumis toimus radoonimõõtjate koolitus, kuhu 30 huvilise seas registreerusid ka Marc Vokk ja Andrei Popkov. Kohale ilmus ainult Vokk.

"Koolituse ajal, kohvipausi ajal, ilmus küll Andrei Popkovi allkiri kohalolijate lehele, aga ruumis viibivate inimeste arvu ja allkirja andnud isikute võrdlemisel selgus, et seda inimest kohal ei ole," rääkis keskkonnaministeeriumi kliima- ja kiirgusosakonna nõunik Reelika Runnel.

Enne koolitust trükiti nimekirja alusel valmis osalejate tunnistused, et need lõpus välja jagada. Kuna Popkovi kohal polnud, pani Reelika Runnel tema tunnistuse kokkuvolditult oma paberite vahele. Kõik, sealhulgas Vokk said tunnistuse pihku, aga siis toimus midagi müstilist.

"Läksin koolitusel osalejatele head aega ütlema ehk lahkusin koolituse ruumist. Ja kui ma hiljem sinna ruumi tagasi tulin, siis seda kokku volditud tõendit oma asjade seast ei leidnud. Hiljem ilmus Andrei Popkovi nimele väljastatud tõend koolitusel osalemise kohta välja internetis, ühe ettevõtte kodulehel, kes reklaamis Andrei Popkovi kui koolitatud radoonimõõtjat," rääkis Runnel.

Nii ilutseb koolituse tunnistus ka täna Marc Voki firma Facebooki lehel.

"Pealtnägija" proovis ka ise Marc Voki või tema firma radoonispetsialisti Andrei Popkoviga ühendust saada, käis mitmel aadressil, kus ettevõte väidetavalt tegutseb, aga ettevõtet ei leidnud. Lõpuks katsetas "Pealtnägija" telefoniga, helistades numrbil, mis esitatud raportites ja kodulehel. Telefonile vastas mees, kes ütles enda nimeks Toomas ning palus helistada Andrei Popkovile. Marc Vokki ta enda sõnul ei tunne.

Ametnikud ei saa midagi teha

Juba ligi kümme aastat tegutseb ilma korrektse aparatuurita ja väljamõeldud eksperdiga firma, mis on selle aja jooksul väljastanud ainuüksi pealinnas üle 120 ebakorrektse raporti. See tähendab, et suur hulk vägagi soliidseid hooneid, sealhulgas riikliku tähtsusega ja lasteasutused on püsti pandud rangelt võttes ebaseaduslike paberitega.

Asjasse puutuvad linnaametnikud võivad küll probleemist teada, kuid ei saa enda sõnul midagi teha.

"Meie vaatame sealt lihtsalt numbreid, mida mõõdetud on - kas radoonitase on seal ohtlik või mitte. Sellega meie pädevus tegelikult piirdub," ütles Tallinna keskkonnaameti keskkonnahoiu osakonna juhataja Märt Holtsmann.

"See on eksperdi pädevus, meie siin kedagi ei eksita, kui ekspert annab sellise hinnangu, siis vastutab kogu oma naha ja kõige muuga selle eest ikkagi ekspert ise," vastas Holtsmann "Pealtnägija" küsimusele, kas tegemist ei ole lõpuks avalikkuse eksitamisega, kui dokumendiregistrisse selline raport üles pannakse.

"Paber iseenesest ei teki, keegi selle vormistab. Kui seal on mingid valed nimed või asjad all, kellegi masinast on see dokument välja tulnud, siis tuleb kindlaks teha, kes selliseid asju produtseerib," ütles Holtsmann.

"Kui dokumentide läbivaatusel ei teki kahtlust, põhjust kahelda nende autentsuses, siis ei ole välistatud, et need vastu võetakse," ütles ka Reelika Runnel ning tõdes, et sellisel juhul on Andrei Popkovi kirjutatud raport samaväärne nende omaga, kes teevad kvaliteetset tööd.

"Aga kui me ütleme, et ei ole pädevus reguleeritud, mitte mingil moel, siis ei ole võimalik inimest kuidagi vastutusele võtta, seda asja kontrollida," kommenteeris Holtsmann.

Seega, nagu pahatihti ikka, taandub ka selles loos kõik lõpuks seaduseaugule: ühelt poolt on radooniraport pealinnas ja mitmes teises omavalitsuses justkui kohustuslik, samas ei ole riik reguleerinud, kes on üldse pädev radooni mõõtma. Nii lähevadki kõiksuguste Popkovide või Karupoeg Puhhide radooniuuringuid linnavalitsuses läbi.

Voki sõnul on tegemist poriloopimisega

Marc Vokk saatis "Pealtnägija" kirjalike küsimuste peale lakoonilise vastuse, et radooni teema on oluline, kuid lähemalt kommenteerida ei soovi, sest tegemist on konkurentide pori loopimisega.

Asjaomased ministeeriumid lubavad lähema paari kuu jooksul koostada määrused, millega loodetakse radoonimõõtmise turul kord majja lüüa.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: