Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeerium: kahtluse korral ei pea tellija radooniuuringut vastu võtma

Superministeerium
Superministeerium Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskkonnaministeerium tõdes, et Eestis ei ole radoonivaldkonda seni õiguslikult reguleeritud ja seetõttu pole olnud ka riiklikult kehtestatud nõudeid radooni mõõtmisele, kuid see muutub lähikuudel. Praegu ei pea tellija aga kahtluse korral radoonimõõtmise uuringut vastu võtma.

Valitsus kinnitas eelmise nädala istungil kiirgusseaduse muutmise seaduse, mille alusel hakatakse radoonimõõtmisi ja radoonimõõtjate pädevust reguleerima.

Lisaks on keskkonnaministeerium koostamas määrust, mis täpsustab radooni mõõtmise korda ja nõudeid radoonimõõtjale. Selleks, et olla pädev radoonimõõtja, tuleb taotleda Eesti akrediteerimiskeskuselt vastav tunnistus. Määrus on plaanis kinnitada lähikuudel.

Keskkonnaministeerium teatas, et on radoonimõõtmise turu korrastamise nimel töötanud juba mõnda aega: 2016. kevadel toimus radoonimõõtjatele mõeldud praktiline koolitus, 2017. aasta kevadel sai koostöös Soome radooniekspertidega valmis radooni mõõtmise juhend. Lisaks on tõlgitud ja avaldatud erinevaid radoonimõõtmise standardeid.

Ministeerium kinnitas, et õiguslikule olukorrale vaatamata ei pea ka praeguses olukorras tellija radooniuuringut aktsepteerima, kui tal tekib kahtlus, et uuringu tegija esitab võltsitud dokumente.

Ministeerium selgitab, et sellise olukorra vältimiseks tasub tutvuda radooni mõõtmise juhendiga, kus on kirjas, millistele nõuetele peab protokoll vastama, tasub ka mõõtja endaga objektil kokku saada ja näha, kuidas mõõtmisi tehakse. Kui see ei ole võimalik, siis võib paluda esitada fotomaterjal mõõtmise tegemisest kinnistul.

Kolmapäeval edastas ETV saade "Pealtnägija", et Tallinnas on üle saja hoone rajatud olematute radooniuuringute alusel.

"Pealtnägija" kirjeldas, kuidas ärimees Marc Vokk kasutab väljamõeldud isikut Andrei Popkovi, kellena pakub libaradoonimõõtmise teenust. Mehega seotud firmad on dokumentide kohaselt teinud üle 120 radooniuuringu, mille alusel on Tallinna püstitatud näiteks superministeerium ja veel hulk soliidseid hooneid. Ametkonnad teavad blufipaberitest, kuid ei saa enda sõnul midagi teha.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: