Valitsus kaalub hasartmängumaksu nõukogu kaotamist ({{commentsTotal}})

{{1525264140000 | amCalendar}}
Valitsuskabinet riigieelarve strateegia üle arutlemas.
Valitsuskabinet riigieelarve strateegia üle arutlemas. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Valitsuskabineti neljapäevasel nõupidamisel tuleb arutlusele hasartmängumaksu seaduse muutmine ning ametlikult kinnitamata andmetel on kavas kaotada hasartmängumaksu nõukogu selle praegusel kujul.

Kinnitamata andmetel on valitsusel neljapäeval plaanis kaotada hasartmängumaksu nõukogu selle praegusel kujul. Rahandusministeerium ei soovinud kommenteerida, mis põhjusel ja kuidas süsteem ümber korraldatakse.

"Saame seda kava valgustada siis, kui valitsus on selle heaks kiitnud," ütles Ott Heinapuu ministeeriumi avalike suhete osakonnast.

Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu andmetel kaob eelnõu järgi hasartmängumaksu nõukogu ja toetusi hakkavad haldama ministeeriumid otse, et kõik oleks läbipaistvam ja vähem poliitiline.

Näiteks ei saa Eesti Punane Rist enam automaatselt 3,9 protsenti maksulaekumistest ehk umbes miljonit eurot, vaid peab hakkama teistega võrdselt konkureerima. See raha jääb sotsiaalministeeriumi.

Kultuurkapital saab haridusministeeriumi arvelt 1,8 protsenti ehk umbes pool miljonit eurot juurde loomevaldkonna õppejõudude stipendiumiprogrammiks. Kultuuriministeeriumis lõpeb üldse projektimajandus, Eesti Olümpiakomitee saab oma raha otse ja ülejäänu läheb Rahvakultuuri Keskusse jagamiseks.

Haridusministeerium ei plaani suurtoetustele konkursse, aga lubab, et raha jääb programmidesse, samadeks eesmärkideks ja suuresti ka senistele saajatele.

Regionaalsed investeeringud jäävad rahandusministeeriumi, korda täpsustatakse ning see jõustub juba juulis.

Valituse neljapäevase nõupidamise päevakorras on hasartmängumaksu seaduse seitsmenda paragrahvi muutmine. See paragrahv käsitleb maksu laekumist ja sätestab, et hasartmängumaks laekub riigieelarvesse ning eelarves nähakse muu hulgas ette kulud hasartmängumaksu nõukogule summas, mille suurus vastab 37,4 protsendile hasartmängumaksu kavandatavast laekumisest.

Summa eraldatakse teadus-, haridus-, laste- ja noorteprojektide, olümpiaettevalmistusprojektide ja teiste spordiprojektide toetuseks, hasartmängusõltuvusega ning pere, meditsiini ja hoolekandega ning vanurite ja puuetega inimestega seotud projektide toetamiseks ja kultuuriprojektide toetamiseks.

Selliste toetuste taotlemise, andmise, kasutamise ning tagasinõudmise tingimused ja korra kehtestab valitsus määrusega. Taotlused toetuse saamiseks vaatab läbi ja otsustab toetuse suuruse riigikogu moodustatud nõukogu, kuhu kuulub kuus riigikogu liiget, üks haridusministeeriumi, üks kultuuriministeeriumi ja üks sotsiaalministeeriumi esindaja.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: