"Pealtnägija": noor eestlanna sattus Indias mõrvaintriigi keskmesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Samal ajal, kui Eesti üldsus elas kaasa laevakaitsjate päästmisele India vanglast, nägid diplomaadid vaeva, et aidata noort eestlannat, kes sattus India meelelahutuspealinnas Mumbais sisuliselt mõrvaintriigi keskmesse.

Selle nädala "Pealtnägija" tõi ekraanile Indias hargnenud draama, mille keskmesse sattus ka noor eestlanna, keda nimetatakse saates tema anonüümsuse tagamiseks Tiinaks.

43-aastane Rishi Shah sündis Indias, aga kasvas USA-s jõukas arstide peres. Ehkki tal on lõpetamata arstiharidus, on tema kirg muusika. 2002. aastal asutas ta Indias muusikaajakirja Rave, mis oli väga edukas. 2009. aastal müüs Shah ajakirja maha ja naasis USA-sse, kus kohtus 2011. aastal Hawaiil 20. eluaastates eestlanna Tiinaga, kes lõpetas ülikoolis geenitehnoloogia.

Tiinast ja Rishist sai paar, aga pärast koos veedetud aastat läksid nad sõbralikult lahku ning naine kolis tagasi Eestisse, kus jätkas õpinguid ja töötas omandatud erialal. 2017. aasta alguses naasis ka Shah oma kodumaale, kus puhus meelelahutuspealinnas Mumbais uuesti sisse elu kaubamärgile Rave, mis hõlmas veebiajakirja ja stuudiot.

USA-st naasnud talendiskaut esines Mumbais, kus asub ka 1,2 miljardi elanikuga riigi filmi- ja muusikatööstuse meka Bollywood, erakordselt jõuliselt, et mitte öelda arrogantselt.

Augusti alguses kohtus muusikaärimees Bollywoodi ilusate ja andekate seas 29-aastase klahvpillimängija, samuti Läänes koolitatud Karan Josephiga. "Tema oli hästi andekas klaverimängija. Ja ta oli selline piinatud geenius," ütles Tiina.

Muusik suri

Saatuslike sündmuste ahel algas 28. augustil, kui Tiina sõitis muusikaärimehest sõbrale külla. Reis oli kavandatud 18-päevaseks, sest nii palju oli naisel aega kahe töölepingu vahel Eestis.

"Meil oli väga tore, sest ma olin elus esimest korda niimoodi lindistavas stuudios, sain vaadata ja kuulata pealt, kuidas inimesed lindistavad, ja näha, kuidas Rishi töötab," kirjeldas Tiina.

Naise sõnul sai ta juba siis aru, et mingid intriigid köevad. "See muusikute ringkond, kes Karanit ümbritses, ütlesid talle kogu aeg, et ära tööta Rishiga," rääkis Tiina.

"Ma arvan, et nad on võib-olla kadedad, et ta on selline outsider ja võib tulla ja minna ja teha ja kui midagi ei tule välja, siis teeb järgmist asja," põhjendas Tiina teiste inimeste arvamust.

Tiina sõnul ei tundunud intriigid aga midagi hullu, kuni Karan tuli 9. septembri varahommikul Bandra piirkonnas asuvasse 12. korruse korterisse, kus Rishi ja Tiina ööbisid. Pianist oli öösel sõpradega peol ja oli endast väljas.

"Ma ei tea, mis seal peol toimus või mida talle öeldi, aga selge on see, et eelmisest õhtust saati sai ta Facebooki lehel tunde - lõpuks 24 tundi peaaegu või üle 24 tunni isegi - sellist surutist inimeste poolt. Negatiivset surutist ja ta murdus," rääkis Tiina.

Eestlanna sõnul oli tavaline hommik ja miski ei ennustanud siiski veel järgnenud sündmusi. Tiina kirjeldas vaikset hommikut, mil jutustati, vaadati televiisorit ja kuulati muusikat. Tema kinnitusel alkoholi ega muid taju laiendavaid aineid ei tarvitatud.

"No mina, ma ei tea, kust tema tuleb, on ju. Aga meil oli lihtsalt tavaline hommik. /.../ Meil on diivan ja siis on telekas ja siis seal akende pool olid veel toolid ja teine istumise piirkond. Ja siis ta läks mitu korda sinna eemale istuma, näppis oma telefoni kogu aeg. /.../ Ja ma sain ka aru, et tal midagi on viga. Siis ta tuli, siis rääkisime midagi juttu, siis ma vaatan, et ta on jälle sinna istuma läinud ja vaatas sellise tühja pilguga aknast välja. Ja siis tuleb tagasi ja siis järgmine hetk ma tunnen, et nagu väikene mingisugune tuul on, kuulsin mingit väikest krabinat, mingit häält. Ja siis ma vaatan üle õla ja siis ta on seal üks jalg välja astunud ja toetab kätega vastu akent, siis korra vaatab Rishi poole ja siis kiirelt astub aknast välja," kirjeldas Tiina.

Sama rääkis Rishi Shah 12. septembril NDTV-le antud intervjuus.

"Rishi läks kiirelt akna juurde, mina vaatasin lihtsalt tagasi otse ette ja olin lihtsalt tardunud. Ja siis Rishi jooksis alla ja kutsus kiirabi," lisas Tiina.

Teel haiglasse muusik suri.

Meedia pidas Shah'd ja eestlannat süüdlasteks

Sündmuskohale saabus politsei ning uudis jõudis meediasse. Tiina sõnul hakati meedias süüdistama Shah'd.

Tiina sõnul oli Karan üritanud end mitu korda varemgi tappa. "Kui oli politseis käimine ja kogu see süüdistamine meie vastu, siis ükski nendest sõpradest ei öelnud politseile kõikidest nendest eelmistest kordadest, et Karan oli ennast püüdnud tappa juba mitu aastat tagasi," rääkis Tiina.

Hüsteeria ja spekulatsioonid lähenesid juba lintšimisele ning kahtlustajatega ühines ka hukkunu pere.

Noor eestlanna oli järsku keset kontrollimatult kerivat Bollywoodi skandaali, kus võistlevad kanalid püüdsid teineteist üle trumbata. Juba oli temagi nimi uudistes.

"Pluss korter uuriti läbi igalt poolt, mõõdeti, visati alla Karani pikkuse ja raskusega liivakotte, et näha, kuidas ta kukub, et kas keegi ikka ei lükanud teda. Sest esimene kiri, mis jõudis politseisse, ütles, et mina ja Rishi ja siis meie köögiabiline olime Karani läbi peksnud ja aknast alla visanud. Loomulikult sellist asja ei juhtunud," ütles Tiina.

Politsei süüd ei leidnud

Avaliku surve tõttu viidi uurimine kohalikku keskkriminaalpolitseisse, eestlannalt võeti pass ja teda solgutati lõpututel ülekuulamistel. Ühel perioodil käis ta 19 päeva järjest politseis.

"Ükski süüdistus ei pidanud vett lihtsalt. Need olidki igasugused tühjad süüdistused ja oli terve patakas tõendeid, /.../ igasugused lindistatud telefonikõned ja sõnumid ja asjad, mis näitavad, kuidas absoluutselt, me ei ole mitte midagi teinud," rääkis Tiina.

Siinkohal aga "Pealtnägija" intervjueeritav murdus. Kuigi ta ise pöördus toimetusse ja oli lugu juba väljaspool kaamerat korduvalt rääkinud, meenutas kaamera ees istumine Tiina sõnul liiga palju ülekuulamiste traumat. Intervjuu, mis toimus juba 8. märtsil, jäigi selle koha peal katki. See on ka põhjus, miks "Pealtnägija" varjas loos tema nägu ja õiget nime ning vältis mitmeid detaile.

Toimetusse saadetud kirjade kohaselt ei leidnud politsei hoolimata kõigist kahtlustest ja meediamürast Tiinal ja Shah'l mingit süüd.

Diplomaadid aitasid naise Eestisse

Pärast Eesti diplomaatide korduvat sekkumist sai skandaali keskmesse tiritud naine tagasi dokumendid ja pääses koju veebruari keskel. Algul 18-päevaseks kavandatud reis kujunes kokkuvõttes viie kuu ja kahe nädala pikkuseks.

Ehkki Tiina jäi selle aja jooksul ilma töölepingust Eestis, õpingutes tekkisid probleemid, rahalised säästud põlesid ja mälestuseks jäi tema enda sõnul posttraumaatiline stress, on ta äärmiselt tänulik Eesti diplomaatidele ega pea India vastu mingit vimma, vaid plaanib sinna uuesti minna, et kahe maa kultuurisuhteid edendada.

Diplomaadid rõhutavad, et Tiinat aitas külm närv, kannatlikkus ja rahulikuks jäämine. See peaks olema järjekordne näide avalikuks hoiatuseks, mis India õigussüsteemis võib juhtuda. Samuti on see järjekordne näide Eesti diplomaatide tänamatust, aga tulemuslikust tööst, mille eesmärk on jamasse sattunud kodanikud koju tuua.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: