X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohtutäiturite põhitasu määrad kerkivad väiksemate nõuete puhul

{{1525428060000 | amCalendar}}
Kaustad dokumentidega.
Kaustad dokumentidega. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogus lõpphääletusel heaks kiidetud kohtutäiturite seadusega suureneb kuni 2500 euroste nõuete puhul täituri põhitasu, suuremate summade puhul tasu väheneb võrreldes praegusega.

Riigikogu muutis põhitasu määrasid tingituna riigikohtu lahendist tänavu jaanuaris, sest kõrgeim kohtuaste tunnistas need põhiseadusega vastuolus olevaks.

Riigikohus leidis, et põhitasu määrad ei tohi olla ülemäära kõrged võrreldes vastavate nõuete täitmise eeldatavate kuludega.

Riigikogu õiguskomisjon leidis, et riigikohtu lahendist tulenevalt on vaja ristsubsideerimist vähendada ja tõsta praegu odavamate nõuete sissenõudmise tasu.

Seetõttu otsustati väiksemate nõuete puhul kohtutäituri põhitasu määra tõsta ja suuremate nõuete puhul vähendati määra oluliselt.

Näiteks, kui varem sai kohtutäitur nõude summalt kuni 575 000 eurot põhitasu 23 000 eurot, siis pakutud uue põhitasu määra kohaselt 7000 eurot, mis on üle kolme korra vähem.

Kuni 191 800 euro suuruse nõude pealt oli varem põhitasu 13 900 eurot, muudatusjärgselt aga 5500 eurot.

Samas kõige väiksemate nõuete puhul tuleb põhitasu täiturile edaspidi rohkem maksta. Kui praegu on kuni 35 eurose sissenõude puhul põhitasu 16 eurot, siis seaduse jõustumisest alates 25 eurot ning uuest aastast rakendub ka ettemaks summas 20 eurot.

130 euro suuruse nõude puhul kasvab täituri põhitasu praeguselt 38 eurolt 65 euroni ning 2019. aastast lisandub ettemaks summas 20 eurot.

Eelnõu teisel lugemisel ettekandjana riigikogu puldis olnud õiguskomisjoni liige Raivo Aeg (IRL) ütles, et komisjon toetas uut tasude tabelit häältega 5 poolt, 2 vastu ja 2 erapooletut.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: