Kaljulaid: EL-i kuuludes pole Eesti pidanud midagi olulist ära andma ({{commentsTotal}})

Euroopa riikide ja rahvaste omavahelised suhted on Euroopa Liidu tõttu palju sügavamad ning liit tervikuna palju arenenum, kui ta oleks alternatiivide puhul, ütles president Kersti Kaljulaid Euroopa päeval peetud kõnes.

"Euroopa Liit on rahvusriikide liit. Me ei ole pidanud mitte midagi ära andma meile rahvuse, keele ja kultuuriruumina olulist selleks, et liitu kuuluda. Mitte midagi," rõhutas riigipea oma kõnes.

"Kultuurilisi nõudmisi EL kellelegi ei esita. Ainult õigusriigi põhimõtteid, inimõigusi ja võrdse kohtlemise põhimõtete austamist nõutakse. Ja see on ka meile endile väga oluline, sest väärtuspõhine Euroopa Liit on meile oluline," lisas ta.

Presidendi hinnangul on Eesti näinud piisavalt Euroopa Liidu köögipoolt, osates oma huve kaitsta, aga leida ka ühist huvi.

President ütles, et talle ei meenu, et selle 14 aasta jooksul oleks kuidagigi seatud kahtluse alla eestlaseks olemine. Või rumeenlaste rumeenlaseks olemine või kellegi teise olemine sellena, kellena ta on ennast identifitseerinud.

"Vastupidi, Euroopa Liit panustab suuri ressursse näiteks meie õiguskeele arengusse, mida võiksime oma huvides pareminigi ära kasutada. Liidu juures on palju andekaid terminolooge, kes vabatahtlikult on valmis panustama oma valdkonna sõnavara arendamisse, kui me vaid kodu-Eestist viitsiksime neid kaasata. Ma tean, et nad on vahel pisut kurvad, et me ei viitsi," ütles Kaljuaid.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: