Kaia Iva veetis päeva puudega lapse hooldajana ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (IRL) veetis päeva puudega lapse hooldajana. Kuigi Iva ise möönab, et eelmisel reedel oli tema hooldataval Erikul hea päev ja ta pääses suhteliselt kergelt, siis sügava puudega inimese hooldamine on tegelikult väga raske ja tänamatu.

Aprilli keskel ajas sotsiaalkaitseminister Kaia Iva esinemine riigikogus opositsioonil närvi nii mustaks, et nad soovitasid tal veeta ühe päeva sügava puudega lapse hooldajana, et ta taipaks, mis jama kokku keeras. „Pealtnägija” haaras sõnasabast ja kaasautor Kaidor Kahar tegigi Ivale ettepaneku minna hooldama 11-aastast Erikut, kes ei räägi, kõnni ega saa muidu iseseisvalt hakkama. Üllatuslikult võttiski ministriproua väljakutse vastu.

Eriku Lääne-Virumaal, Ebavere külas elavasse perekonda kuuluvad lapsehoolduspuhkusel olev ema Liisi, väikeettevõtja Aimar ja õed Roosi ja Lisett.

Eriku ema Liisi rääkis, et Erikul on sügav puue ja see on tingitud ajukahjustusest, mis ta sünnihetkel. „Ta on sündinud elutunnusteta ja pärast elustamist oli lapsel hulgi erinevaid probleeme. Ta ei kõnni ise, ta ei söö ise, ta ei suuda enda kõnes väljendada, samas ta on nõudlik. Et see kõik teeb kokku päriselu keeruliseks,” ütles ta.

Eestis kasvab rohkem kui 12 000 erivajadustega last, neist 700 sügava puudega nagu Erik, mis tähendab, et nad vajavad ööpäevaringset abi. Samas on abisüsteem selliste perede meelest inimkauge ja toetused ei kannata kriitikat. Seetõttu olid Liis ja Aimar kohe nõus, et sotsiaalkaitseminister saaks ise maitsta, milline on kõrgel Toompea mäel langetatud otsuste mõju päris elus.

Kaia Iva rääkis, et sügava ja raske puudega laste toetust jäi üle Eesti kasutamata kaks miljonit eurot. Kohalikud omavalitsused on hästi erinevad, kuidas neid asju kasutada aga peaaegu pool jäi kasutamata, seda mis tegelikult oleks võinud laste rahaks kasutada, toetused on olemas aga nüüd on vaja seda loovat lähenemist ka. Me nüüd vaatamegi omavalitsuste kaupa, miks jäi alles, et mitte, et peaks ära raiskama aga, see ei ole mõte,” ütles Iva.

„Nüüd me tegeleme sellega, et see jõuaks sinna kus see peaks jõudma,” lisas Iva.

„Ma tegelikult olin valmistunud veel tõsisemaks väljakutseks kui aus olla. Aga Erik on ses mõttes tubli ja toimetab. Ta ise liigub ta ise väljendab oma soove saab mitmete asjadega ise hakkama ja näitab välja,” kommenteeris Iva.

Probleemide rägastik, millega puudega lapse pered peavad põrkuvad, on Eriku ema Liisi sõnul lai. Alustades, et puudega lapse toetus pole viimase 10 aasta jooksul sentigi kasvanud ja lõpetades sellega, et vanem ise peab ajama rehabilitatsiooniplaani ehk reha asju.

Iva sõnul ei ole enam n-ö reha plaani vaja, kuigi kõige levinum probleem ongi see, et lapsevanemad ei saa infot ühest kohast ja piisavalt.

„Nüüd peab olema see abistav inimene, kes ütleb, et ei tea, vaid tema sõlmib need otsad kokku ja kui meie tänane saade ka sellele kaasa aitab, et iga inimene, sotsiaaltöötaja, ametnik või teenuse pakkuja saab aru, et tema roll on sel hetkel abistada,” rääkis Iva.

Kuigi Liisil pole enda sõnul kombeks nutta ütleb ta, et on tuleviku osas murelik. Iva veetis ühe – ja pealegi üsna lihtsa – päeva Erikuga, aga nende jaoks on see 365 korda aastas ilma ühegi pausita. Nad panevad südamele: iga poliitilise otsuse ja kabinetis koostatud määruse taga on keegi, kelle saatust see muudab.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: