Malaisia valimised võitis 92-aastane opositsioonijuht ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Malaisia opositsiooni liider, 92-aastane Mahatir Mohamad võitis parlamendivalimised. Tema juhitav parteide ühendus Pakatan Harapan (Lootuse liit) sai 222-liikmelises parlamendis 113 kohta. Esimest korda pärast Malaisia iseseisvumist 1957. aastal toimub riigis võimuvahetus ja valitsuse moodustab opositsioon.

Ükski erakond siiski selget võitu ei saavutanud ja nüüd on kuninga otsustada, kellele ta teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks. Reutersi andmetel on kuningakoda teatanud, et täna siiski Mahatiri peaministriks nimetamist ei toimu, aga ei täpsustanud, miks.

Senine peaminister Najib Razak on riiki juhtinud ligi 10 aastat, aga teda on juba pikalt saatnud korruptsiooniskandaalid. Teda süüdistatakse ligi 700 miljoni dollari omastamises riiklikust arengufondist.

Mahatir on varemgi Malaisiat juhtinud

Samas pole ka Mahatir Mohamad tegelikult uus jõud, vaid kuulus varem valitsevasse Barisan Nasionali koalitsiooni ja oli 22 aastat (aastatel 1981-2003) Malaisia peaminister. Ta oli ka 2008. aastal peaministriks saanud Najib Razaki mentor.

Mahatiri jutimisel kujunes Malaisiast 1990-ndatel aastatel üks kiire majandusarenguga Aasia "tiigritest". Aga samas oli ta autoritaarne juht, kes kasutas vastuolulisi julgeolekuseadusi oma poliitiliste vastaste ohjeldamiseks.

Mahatiri ajal asepeaministri ametis olnud Anwar Ibrahim tagandati ametist, kui ta hakkas nõudma majanduslikke ja poliitilisi reforme. Teda süüdistati korruptsioonis ja sodoomias, viimases mõisteti ta hiljem ka süüdi ja talle määrati vanglakaristus.

Enne valimisi lubas Mahatir, et valimisvõidu korral palub ta kuningalt Anwarile armuandmist ning kui Anwar vabaneb, astub ta ise ametist tagasi ja annab valitsuse juhtimise Anwarile üle.

Võimuvahetus ei pruugi minna valutult

Uuesti valitsusjuhi kohale asudes saaks Mahatir Mohamadist maailma kõige vanem valitud liider. Malaisia kuningakoda teatas, et neljapäeval siiski Mahatiri peaministriks nimetamist ei toimu, aga ei täpsustanud, miks. Vaatlejate sõnul on pärast nii põhjalikku pööret raske loota võimu sujuvat üleminekut.  

Toimetaja: Kai Vare

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: