PRIA kompromiss kohtusaagas TTÜ-ga neelab valitsuse reservist 150 000 eurot ({{commentsTotal}})

TTÜ
TTÜ Autor/allikas: TTÜ

Valitsus plaanib eraldada reservist 149 528 eurot põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametile (PRIA), et hüvitada Tallinna tehnikaülikoolile (TTÜ) kohtuvaidluses saavutatud kompromissis märgitud summa.

Asi sai alguse 2010. aasta jaanuaris, mil TTÜ esitas PRIA-le Euroopa Kalandusfondi raames toetustaotluse, mis rahuldati summas 268 429 eurot ja mis maksti välja täies ulatuses, kuna TTÜ viis läbi projektis ettenähtud uuringud
ning andis nende tulemused üle PRIAle ja maaeluministeeriumile.

Ministeeriumi siseauditi kontrolli käigus selgus, et seoses TTÜ lepingupartneri juriidilise vormi muutusega oli mitu maksetaotluste aluseks olevat arvet mitteabikõlblikud.

Selle põhjal tegi PRIA tagasinõude summas 224 292 eurot. Intresside ja viiviste vältimiseks TTÜ tasus nõutud summa, kuid vaidlustas tagasinõude kohtus.

Riigikohus 2016. aasta novembris otsuse, millega rahuldas TTÜ kassatsioonkaebuse, mõistis PRIA-lt TTÜ kasuks välja menetluskulud ning tühistati PRIA peadirektori 2013. aasta otsuse toetuse tagasinõudmise kohta.

Kõrgeima astme ohus leidis, et PRIA peaks tagasinõutava summa määramisel võtma arvesse kaalutlusi kahju tekkimise, PRIA eksimuse ja rikkumise raskuse osas.

PRIA võttis taotluse uuesti menetlusse ning tegi 2017. aasta mais uue tagasinõudmise otsuse, jättes tagasinõude summaks endiselt 224 292 euro suuruseks.

TTÜ vaidlustas ka uue tagasinõudeotsuse ning esimese astme kohus rahuldas taas kaebuse. Halduskohus tugines otsuses paljuski varasemale riigikohtu seisukohale, leides, et tagasinõutav summa ei ole proportsionaalne, kuna PRIA ei ole arvesse võtnud kahju puudumist - uuringud on teostatud ja tulemused üle antud - ega PRIA enda eksimust kulude abikõlblikkuse kontrollimisel.

PRIA esitas apellatsioonkaebuse ning taotles eelotsuse küsimist Euroopa Kohtult, et saada tõlgendus toetusõiguse üldpõhimõtete kohaldamise kohta antud vaidluses.

Eesmärgiga lõpetada vaidlus mõlemat osapoolt rahuldava kokkuleppega tegi TTÜ ettepaneku kompromissiks, mille kohaselt PRIA nõuab tagasi 1/3 mitteabikõlblikest kuludest ehk 74 764 eurot ning ülejäänud osas hüvitab TTÜ poolt varem tagastatud toetuse summas 149 528 eurot.

Arvestades asjaga tegelemisele kulunud aega ja ressurssi, samuti vaidluse jätkumisega kaasnevat halduskoormust ja täiendavaid kohtukulusid ning pidades seejuures silmas kohtute järjekindlat seisukohta, et kogu mitteabikõlbliku summa tagasinõudmine ei ole põhjendatud, luges PRIA mõistlikuks ja kokkuvõttes säästlikumaks lahenduseks kompromissiga nõustuda.

"Kuna Euroopa Kalandusfondi 2007-2013 periood on lõppenud ja antud kohustust selle programmi raames katta ei saa, tuleb antud kohustus tasuda Eesti riigi eelarvelistest vahenditest," seisab rahandusministeeriumi eelnõu seletuskirjas, millega küsib valitsuselt summa eraldamist reservist.

Toimetaja: Priit LutsERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: