Müüt purustatud: Raua sauna ei ole koolieelikuid sisse kirjutatud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Raua saunas massilist koolieelikute sissekirjutust ei esine, ent ometi on saanud end sinna sisse kirjutada kuus inimest, ehkki hoones eluruume pole, mis sissekirjutust võimaldaks.
Raua saunas massilist koolieelikute sissekirjutust ei esine, ent ometi on saanud end sinna sisse kirjutada kuus inimest, ehkki hoones eluruume pole, mis sissekirjutust võimaldaks. Autor/allikas: Raua sauna koduleht

Tallinnas on aastaid ringelnud visalt müüt, et 21. kooli vastas asuvasse Raua sauna on fiktiivselt sisse kirjutatud sadu koolieelikuid, kelle vanemad soovivad neile õppekohta eliitkooli elukohajärgses klassis. Siiski on saunahoonesse sisse kirjutud noortekeskuste vabatahtlikud.

Rahvasuus räägitakse lausa 150 Raua sauna fiktiivselt sisse kirjutatud koolieelikust. ERR otsustas kontrollida müüdi tõelevastavust.

Rahvastikuregistrisse tehtud päringuga selgus, et Raua 23 asuvasse Tallinnale kuuluvasse munitsipaalsauna majutavasse hoonesse on sisse kirjutatud kuus inimest. Keegi neist pole alaealine.

Raua saunaga samas hoones asub ka Kesklinna noortekeskus, mis peab majas ka hostelit. Nii on hosteli ruumidesse sisse kirjutatud Euroopa vabatahtlike teenistuse kaudu ehk Erasmus+ programmiga Tallinnasse tööle tulnud EL-i vabatahtlikud.

Tallinna spordi- ja noorsooameti rahvusvahelise noorsootöö vanemspetsialist Liis Tamman selgitas ERR-ile, et Tallinna kümne noortekeskuse peale tegutseb viis EL-i vabatahtlikku, kes kõik elavad kesklinna noortekeskuse peetavas hostelis. Kuna tegemist on välismaalastega, vajavad nad siin elamiseks sissekirjutust, mistõttu on nad sisse kirjutatud hostelisse, mis neid majutab. Programm kestab iga vabatahtliku jaoks aasta, seejärel vabatahtlikud vahetuvad.

"Seal on eluruumid täiesti olemas. Seal asub korter, kus on neli tuba, kaks vannituba ja WC. Korter asub hoone kolmandal korrusel, see ei ole üldse noortekeskuse ruumides. Rendilepingud on sõlmitud Kesklinna noortekeskuse, spordi- ja noorsooameti ja vabatahtliku vahel," selgitas Tamman. "Oleme neid juba kolm aastat majutanud."

Siseministeeriumi selgitusel saab inimesi ühiskondlikusse või ärihoonesse sisse kirjutada üksnes juhul, kui seal on ka eluruumid, samuti peab elukoha omanik olema nõus sellega, kui keegi teine end tema koju sisse kirjutada soovib.

Ehitisregistri andmetel Raua 23 asuvas saun-noortekeskuses eluruume pole. Kõik ruumid, mis kolmekorruselise hoone 2026 ruutmeetril laiuvad, on arvele võetud mitteeluruumidena, neist suurim ehk umbes pool hoonest on saun ise. Hoones asuv 141-ruutmeetrine hostel on aga kirjas mitteeluruumina.

Lisaks saunale, noortekeskusele ja hostelile asuvad hoones veel pesumaja, juuksur, ilusalong, kellassepp ja kohvik.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: