Riigikohus ei võtnud Priit Kutseri ja Tallinna linna töövaidlust arutusele ({{commentsTotal}})

Priit Kutser
Priit Kutser Autor/allikas: Hanna Samoson/ERR

Riigikohus ei võtnud arutusele Tallinna linna ja mullu kevadel linnapea nõuniku kohalt vabastatud Priit Kutseri töövaidlust.

Kuna riigikohus asja ei aruta, siis jõustus Tallinna ringkonnakohtus Kutseri kasuks langetatud kohtuotsus. Ringkonnakohtu otsuse vaidlustasid riigikohtus nii Kutser kui ka linn.

Ringkonnakohus tühistas mullu suvel Kutseri kahjuks tehtud otsuse ning rahuldas tema hagi Tallinna linna vastu töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamise ja hüvitiste väljamõistmises osaliselt.

Kohus tuvastas, et Tallinna linna poolt Kutseriga sõlmitud töölepingu erakorraline ülesütlemine 2016. aasta 18. aprillil on tühine, kuid määras tööleping lõpetamise sama kuupäevaga.

Kohus mõistis Tallinna linnalt Kutseri kasuks välja hüvitise 4500 eurot, kuid jättis rahuldamata hagi hüvitise 3000 eurot saamiseks.

Pooled vaidlesid selle üle, kas töölepingu lõpetamise eeldused töölepinguseaduse alusel olid täidetud ja kas töölepingu ülesütlemine ilma eelneva hoiatuse ja etteteatamiseta oli õiguspärane.

Töölepinguseaduse järgi on seadusest tuleneva aluseta või seaduse nõuetele mittevastav töölepingu ülesütlemine tühine.

Tavapäraselt peab töölepingu ülesütlemisele seoses töötaja kohustuste rikkumisega eelnema hoiatus, mille eesmärk on selgitada töötajale, et ta on töökohustusi rikkunud ja anda võimalus edaspidi sellisest käitumisest hoiduda.

Ringkonnakohus leidis, et Tallinna linnal ei olnud õigust lõpetada Kutseriga tööleping ilma eelneva hoiatuseta, kuna Kutser ei olnud toime pannud eriti rasket töökohustuste rikkumist ja linnal ei olnud ka muud põhjust, miks hea usu põhimõtte järgi töötajat mitte hoiatada.

Seetõttu on Tallinna linn Kutseriga sõlmitud töölepingu üles öelnud ilma seadusliku aluseta, märkis kohus.

Kui kohus või töövaidluskomisjon tuvastab, et töölepingu ülesütlemine on seadusest tuleneva aluse puudumise või seaduse nõuetele mittevastavuse tõttu tühine või vastuolu tõttu hea usu põhimõttega tühistatud, siis lõpetatakse tööandja või töötaja taotlusel tööleping alates ajast, kui see oleks lõppenud ülesütlemise kehtivuse korral.

Kutser on palunud tööleping lõpetada 18. aprillist 2016 ja kohus rahuldas selle taotluse.

Seaduse kohaselt maksab tööandja töötajale sel põhjusel töölepingu lõppemise korral hüvitist töötaja kolme kuu keskmise töötasu ulatuses.

Kutseri nõue 3000 euro suuruse hüvitise saamiseks jäi rahuldamata, kuna tema sõlmitud töölepingu erakorraline ülesütlemine oli tühine.

Mullu 19. juunil jättis Harju maakohus Kutseri hagi Tallinna linna vastu töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamiseks, töölepingu lõpetamiseks ja hüvitiste väljamõistmiseks rahuldamata.

Kutser tahtis ringkonnakohtult maakohtus langetatud otsuse tühistamist ja uue otsusega tema hagi rahuldamist ja linnalt 5000 euro suuruse hüvitise väljamõistmist.

Toimetaja: Marek KuulERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: