Malaisia opositsioonijuht vabanes amnestia järel vanglast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Anwar Ibrahim lehvitab Kuala Lumpuris toetajatele vanglast vabanedes.
Anwar Ibrahim lehvitab Kuala Lumpuris toetajatele vanglast vabanedes. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Vangistatud Malaisia opositsioonijuht Anwar Ibrahim vabanes kolmapäeval pärast kuninglikku amnestiat vanglast.

Anwari vabanemine järgneb ekspeaminister Mahathir Mohammedi üllatuslikule valimisvõidule eelmisel nädalal, millega tõrjuti võimult aastast 2009 peaministrina tegutsenud Najib Razak.

Mahathir vannutati neljapäeval 15-aastase vaheaja järel taas peaministriks ning ta lubas, et annab valitsusjuhi kohused peatselt üle Anwarile.

Anwar lahkus kolmapäeval naeratades Kuala Lumpuri haiglast, kus talle tehti õlaoperatsioon, ja sõidutati avalikkusele kommentaare jagamata autokonvois minema.

Tema erakonna ametnikud ütlesid, et Anwar on teel audientsile kuningas Sultan Muhammad V-ga, ning ta peaks pöörduma avalikkuse poole pärastlõunal.

Kuningas nõustus Anwarile, kes on viimased kolm aastat süüdimõistva kohtuotsuse tõttu pederastias pidanud vanglas veetma, armu andma reedel.

Tema vabanemine paneb punkti Malaisia opositsiooni suurvõidule, millega tehti lõpp Najibi Ühinenud Malaide Rahvusorganisatsiooni (UNMO) rohkem kui 60 aastat kestnud valitsemisele.

Samas ei saa Anwar niipea valitsusega liituda. Kõigepealt tuleb ta valida parlamenti, kust ta pidi 2015. aastal pederastias süüdimõistmise tõttu lahkuma.

Paljud pidasid toonase opositsioonijuhi süüdimõistmist eelmise valitsuse poliitiliselt motiveerituks sammuks eesmärgiga nõrgestada Anwari tõusuteel olnud opositsiooniliikumist.

Mahathiri koalitsioon võitis 9. mai valimistel ootamatult 222-kohalises parlamendis 121 kohta, kui kaasa arvata arvata ka tema liitlasest väikeerakond Sabah.

Malaisia peaministri Najib Razaki võimublokk sai vaid 79 kohta, mis on suur langus, sest enne seda oli parteil parlamendis 133 kohta. Najib on viimastel aastatel sattunud mitme korruptsiooniskandaali keskmesse.

Mahathiri leppimine Anwariga on olnud valimiskampaania üks tähelepanuväärsemaid aspekte.

Anwar oli 1990. aastatel üks Mahathiri valitsuse juhtfiguure ja tema tõenäoline mantlipärija, kuni mehed omavahel tülli pöörasid.

Mahathir vallandas Anwari 1998. aastal poliitiliste erimeelsuste pärast ning viimane vangistati hiljem süüdistatuna pederastias ja võimu kuritarvitamises. .

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: