Lõuna-Eesti Hooldekeskus vaidlustas tagasimaksenõude kohtus ({{commentsTotal}})

{{1527154620000 | amCalendar}}
Ülo Tulik
Ülo Tulik Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Lõuna-Eesti Hooldekeskus AS vaidlustas kohtus rahandusministeeriumi 10. mail tehtud otsuse, mille alusel nõutakse ettevõttelt tagasi 646 000 eurot ja peatati lejäänud toetussumma väljamaksmine.

Hooldekeskuse juhi Ülo Tuliku hinnangul on rahandusministeeriumi ametnikud võtnud endale Eestis kohtu rolli ning mõistavad ettevõtteid süüdi esialgsete uurimismaterjalide põhjal, teatas Lõuna-Eesti Hooldekeskus.

"Rahandusministeerium jõudis mingil moel järelduseni, et kui politsei esitab kahtlustuse, siis on kahtlustatav kohe ka süüdi. Rahandusministeerium on enda otsuses märkinud selgelt, et tuginetakse kriminaalasja materjalidele, midagi muud uurida ei ole vaja. Nii peab riigilt toetuse saanud isik tagasi maksma toetuse vaatamata sellele, et on võimalik, et tema suhtes esitatud kahtlustusest loobutakse või ta õigeks mõistetakse," lisas Tulik.

Lõuna-Eesti Hooldekeskus taotleb kohtult ka esmase õiguskaitse korras rahandusminiseeriumi otsuse peatamist, kuni alanud kohtuvaidlus on jõudnud sisulise tulemuseni.

Rahandusministeerium otsustas tunnistada kehtetuks möödunud aasta mais tehtud otsuse toetada 8,7 miljoni euorga Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest Lõuna-Eesti Hooldekeskus AS-i projekti Võisiku Kodu reorganiseerimiseks ja nõuda soodustuskelmuse kahtluse tõttu tagasi seni välja makstud toetuse - 646 019 eurot.

Projekti toetamine lõpetatakse, kuna soodustuskelmuses kahtlustatav Lõuna-Eesti Hooldekeskus on ehitustöid hankides andnud ehitusettevõttele Mace Ehitus OÜ ebavõrdse eelise teiste ehitajate ees ning tekitanud konkurentsi kahjustava huvide konflikti, põhjendas rahandusministeerium.

Samuti on Lõuna-Eesti Hooldekeskus eiranud ministeeriumi hinnangul omafinantseeringuga seotud kohustusi.

"Rahandusministeeriumi esimene eesmärk ei ole loomulikult toetust tagasi nõuda, kuid toetuse andmise tingimused on kõigile järgimiseks ja oluline on tagada toetuse andmisel läbipaistvus ja aus konkurents," ütles rahandusministeeriumi pressiesindaja Ott Heinapuu.

Rahandusministeeriumi ülesanne on tema sõnul veenduda, et Euroopa Liidu toetust kasutatakse õiguspäraselt.

"Olemasoleva info põhjal oleme veendunud, et toetuse saaja on rikkunud Euroopa Liidu õigust ja Eesti seadusi, mille alusel on toetust antud. Toetuse saaja on eiranud toetuse kasutamise nõudeid, esitades teadlikult ebaõigeid ja eksitavaid andmeid," ütles Heinapuu.

Ta lisas, et seetõttu on Lõuna-Eesti Hooldekeskus saanud toetust mitteabikõlblike kulude hüvitamiseks. "Sellega on kahjustatud Euroopa Liidu finantshuve ja seetõttu ei ole võimalik kehtiva õiguse järgi projekti toetada. Rahandusministeeriumi otsuse kohta on võimalik esitada vaie rahandusministeeriumile ja peale seda on võimalik vaidlustada otsus halduskohtus."

Heinapuu ütles, et asja teine eraldiseisev külg on kriminaaluurimine, mis hindab, kas toetuse kasutamisega seoses on toime pandud ka kuritegu. "Selle selgitab kriminaalmenetluses välja kohus."

Toimetaja: Indrek KuusHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: