Amet avastas kartulipõldudel kaks uut ringmädaniku haiguskollet ({{commentsTotal}})

Kartulid.
Kartulid. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Põllumajandusamet tuvastas Eesti tarbekartuli põldudel kaks uut kartuli ringmädaniku haiguskollet - Põlvamaal ja Viljandimaal.

Igal aastal teeb põllumajandusamet Eestis seiret ohtlike kartuli bakterhaiguste leidmiseks ning seire käigus võetakse laboriproovid eelmise aasta kartulisaagist.

Sel kevadel tuvastati ohtlik taimehaigus kartuli ringmädanik kahest võetud laboriproovist Põlvamaal ja Viljandimaal.

"Ohtlike taimehaiguste vältimiseks on tarbekartuli tootja kohustatud igal aastal uuendama 20 protsenti maha pandavast seemnest sertifitseeritud seemnekartuliga. Istutusmaterjali uuendamine aitab kaitsta kartulisaaki ohtlike haiguste ja kahjurite eest ning tõstab saagi kvaliteeti," ütles põllumajandusameti taimetervise ja aianduse osakonna nõunik Mart Kinkar.

Tema sõnul võib ringmädanik soodsates kasvutingimustes hävitada suure osa kartulisaagist.

"Bakterhaigusest vabanemiseks peab tootja hävitama saastunud kartulimugulad ja kartulipõllul tuleb loobuda kartulikasvatusest kolmeks järgnevaks aastaks. Samuti tuleb puhastada ja desinfitseerida kõik hoidlad, masinad, seadmed ja konteinerid, mis saastunud kartuliga võivad olla kokku puutunud," lisas Kinkar.

Alates 2010. aastast on ringmädaniku haiguskollete arv selgelt vähenenud, viimati tuvastati tarbekartuli põllult kartuli ringmädanik 2015. aastal Jõgevamaal.

Leviku vähenemisele on suurt mõju avaldanud just 20 protsenti sertifitseeritud seemnekartuli kasutamise nõue, mis aitab vähendada kahjustajate leviku riske ja mida peab ka alanud kartuli istutamise hooajal seetõttu kindlasti meeles pidama.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: