Riigikohus: maanteeamet ei tohi oma ülesandeid maksuametile üle anda ({{commentsTotal}})

Autod Laagna tee
Autod Laagna tee Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigikohus lahendas vaidlust küsimuse üle, kas maksu- ja tolliamet võib sõiduki registreerimisel abistada maanteeametit andmete kogumisel ning leidis, et maanteeamet ei tohi talle seadusega pandud pädevust MTA-le üle anda.

Halduskohtusse pöördus eraisik, kes ostis Saksamaalt sõiduauto ja esitas maanteeametile taotluse võtta sõiduk arvele Eesti liiklusregistris.

Maanteeamet selgitas kaebajale, et kuna tegemist on üsna uue sõidukiga, peab maanteeamet edastama dokumendid maksu- ja tolliametiga (MTA) sõlmitud kokkuleppe kohaselt MTA-le ning seetõttu ei ole sõiduki kohene registreerimine võimalik.

Kuna kaebaja esitatud sõiduki ostuarvel oli sõiduki hind muudetud loetamatuks, pidas MTA vajalikuks pöörduda lisateabe saamiseks päringuga sõiduki müüja poole. Mõne nädala möödudes, pärast vajalike andmete saamist kandis maanteeamet sõiduki liiklusregistrisse.

Autoomanik esitas halduskohtule kaebuse, milles palus tunnistada õigusvastaseks registreerimisega viivitamine, teabe kogumine ning infosüsteemi seatud märge.

Riigikohus rahuldas kaebuse osaliselt, nõustudes kaebajaga, et MTA kogus menetlusväliselt isikult andmeid õigusvastaselt.

Kolleegium märkis, et maanteeamet ei võinud talle seadusega pandud pädevust MTA-le üle anda.

Põhjendatud juhtudel võib üks asutus küll osutada teisele ametiabi, kuid selles kohtuasjas puudus MTA-l tegelik vajadus pöörduda teabe saamiseks sõiduki müüja poole.

Kuna kaebaja jättis korrektsed dokumendi esitamata, oleks maanteeamet pidanud määrama puuduse kõrvaldamiseks kaebajale tähtaja.

Riigikohus ei rahuldanud kaebust sõiduki registreerimisega viivitamise ja liiklusregistrisse kantud märke osas.

Sõiduki registreerimine viibis eelkõige põhjusel, et kaebaja ei esitanud kohe ostuarvet ja esitas arve hiljem nii, et andmed olid osaliselt varjatud.

Kaebaja sõiduk registreeriti viivituseta pärast seda, kui selgus arves varjatud hind.

Maanteeamet ei pidanud leppima puudulike dokumentidega, märkis kohus.

Liiklusregistrisse tehtud märge ei seadnud sõiduki kasutamisele piiranguid.

Toimetaja: Marek Kuul



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: