Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fiktiivabiellu astuvad naised jäävad enamasti lubatud rahast ilma

Abielu
Abielu Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ida-Virumaal on kasvavaks probleemiks naiste fiktiivsed abielud väljastpoolt Euroopa Liitu pärit meestega, kes soovivad läbi abielu saada EL-i elamisluba ning näiteks viimase aja kasvav trend on siia sõitnud Ukraina mehed, kes soovivad abielluda elamisloa saamiseks.

Ida-Virumaal on möödunud aastast teada vähemalt 10 juhtumit, kus noored naised on raha saamise eesmärgil nõustunud abielluma väljastpoolt EL-i pärit meestega, kuid enamasti lubatud raha ei saadagi, vahendasid ERR-i raadiouudised.

MTÜ Living for Tomorrow juhi Sirle Blumbergi sõnul on fiktiivabielude korraldajad võtnud sihikule näiteks Ida-Viru kutsehariduskoolide neiud, kuid ohvreid otsitakse ka läbi suhtlusvõrgustike.

Blumbergi sõnul sõlmitakse abielud mitte Eestis, vaid Iirimaal või viimasel ajal ka Küprosel.

"Viimase aja trend on selline, kus Ukraina kodanikud sõlmivad taolisel viisil abielusid Eesti kodanikega ning võib-olla naisterahavas on lootnud ja uskunud armastusse, kui aga abielu on sõlmitud, siis tulevad välja hoopis teised nüansid," nentis ta.

Blumberg rääkis, et raskem on ikkagi probleem siis, kui sõlmitakse abielu näiteks Iirimaal, mis on abiellumise sihtpunktiks valitud tõenäoliselt seetõttu, et seal ei küsita abieluvõimetõendit, samas on aga lahutamine katoliiklikul Iirimaal väga keeruline.

"See nõuab tavaliselt ka advokaadi abi. Kui tunnistada, et see oli fiktiivne abielu, siis mõnes riigis võib selle eest saada karistuse. Need neiud on üpris nõutus olukorras, kui tunnistavad, et see oli petuskeeem," märkis ta.

Blumbergi sõnul sellise skeemitamisega naised enamasti ei teeni.

"Siin ongi asja kurioossus, et nad ei oska ise arvutada kokku, tavaliselt saadakse hoopis mingi riideese või mobiiltelefon. Lubatud summasid enamasti üldse ei saada, sest mingit paberlepingut ju ei ole," ütles Blumberg.

"Abielulahutus kõige lihtsamal juhul, kui abielu teine pool on lahutusega nõus, läheb maksma vähemalt 2000 eurot. Kuid enamasti kolmandate riikide mehed lahutusega ei nõustu ja sel juhul läheb raha oluliselt rohkem," nentis ta.

EL-i elamisluba soovivad mehed maksavad ise fiktiivse abielu korraldajatele selle eest umbes 15 000 eurot.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: