Inspektsioon uurib Jõelähtme valla rannast leitud reostuse põhjust ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Keskkonnainspektsioon uurib, mis on põhjustanud kolibakterireostuse Jõelähtme valla Saviranna küla rannikul. Sealsetes kohalike poolt kasutatavates mitteametlikes supluskohtades on kolibakterit kohati kordi rohkem, kui seda lubaksid normid näiteks avalikes supelrandades.

Muuga sadamast ida pool, pärast söeterminali seisis murelikult rannas Jõelähtme valla Saviranna küla külavanem ja rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et on juba mitu nädalat inimesi nende meelisujumispaikadest minema ajanud, sest vees peremehetseb kolibakter. Rand haiseb ja rannakivid on vetikat täis.

Keskkonnainspektsioon võttis tema palvel kogu Saviranna küla ulatuses rannajoonelt proovid.

"Avastasid siis kanalisatsioonireostuse. Esialgu oli kahtlus küll, et kas see on laeva heitvesi või kanalisatsioonireostus, aga nüüd tuli põhjus välja, et on tegemist Viimsi vee reoveepuhastuse jaamaga," rääkis Saviranna küla külavanem Merike Metstak.

Keskkonnainspektsiooni Harjumaa büroo juhataja Neeme Kass kinnitas, et rannavee tavapärasest kõrgem kolibakteri sisaldus võib pärineda Viimsi Vee Muuga reoveepuhastist, mis on ranna lähistel.

"Me võtsime ka proovid sellest väljalasust ja tol päeval, proovipäeval ka see kõrgem sisaldus 47 000 ühikut 100 milliliitri kohta ka on tuvastatud. Nüüd see, et see on koondunud rannaalale ühte kohta kõrgemas sisalduses, on võib-olla siis tõesti sellise looduskeskkonna, tuule, merevee nö mõju," selgitas Kass.

Bakterid võisid Kassi sõnul reovee väljalasust mitte hajuda, vaid kogumina ühele rannaalale koonduda ning laieneda tänu hiljutistele soojadele ilmadele ja tuule suunale.

Viimsi Veest öeldi, et seal mingisugust riket olnud ei ole ja ka kahe nädala tagused vee erikasutusloa proovid näitasid, et kõik on korras.

"Keskkonnainspektsiooni järelevalvemenetluse käigus tuleb siis välja selgitada, kust see pärineb. Täna vastavalt seadusele meie ei pea seda kolibakterit sealt eraldama või siis puhastama protsessi käigus, et kõik, mis sinna sisse tuleb, see sealt ka välja läheb. Aga meie proovid on, jah, kõik korras," lausus Viimsi Vee juhatuse liige Raul Vanem.

Ka keskkonnainspektsioon kinnitas, et Viimsi Veele ei ole vee erikasutusloaga püstitatud mingisuguseid eritingimusi kolibakteri piirmäärade osas, kuid inspektsioon tegi keskkonnaametile ettepaneku vee erikasutusloa tingimusi kaaluda. Et tegemist pole avaliku supluskohaga, kus vee puhtust pidevalt kontrollitakse, ootab inspektsioon, et omavalitsus piiraks seal ajutiselt ujumist, lastel suplema minna ei soovitata.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: