Kohus võib mustkunstnik Veberi firmale määrata ajutise pankrotihalduri ({{commentsTotal}})

Mustkunstnik
Mustkunstnik Autor/allikas: Pärnu Postimees/SCANPIX

Harju maakohus otsustas teisipäeval määrata mustkunstnikuna tuntud Jürgen Veberi firmale ajutise pankrotihalduri. Veber teisipäeval kohtuistungile ei ilmunud.

Veberi firma JJV Productions pankrotti taotleb kohtult EAS, kuna Veberi firma ei ole seni hüvitanud EAS-ile 165 551,38 eurot ning sellele lisanduvaid intresse ja viiviseid.

Veber kohtusse ei ilmunud, kuid kohus luges teisipäeval Veberile kohtukutse kättetoimetatuks, kuulas ära võlausaldaja nõude ja lahkus lahendit tegema ajutise halduri nimetamise otsustamiseks, ütles kohtu pressiesindaja Janar Filippov ERR-ile.

Filippovi sõnul lubab seadus lugeda võlgnikule kutse kättetoimetatuks ja ajutise halduri nimetada ka juhul, kui võlgnik ei ilmu eelistungile.

"Lähipäevil määrab kohus ajutise halduri ja kohtuistungi aja," märkis ta.

EAS-i pressiesindaja Martin Altraja ütles ERR-ile, et EAS otsustas pankrotimenetluse kasuks, sest struktuuritoetuste kui avalike vahendite kasutamisel on oluline teha kõik endast olenev, et rikkumise korral valesti kasutatud vahendid tagasi saada.

"Perioodi 2007-2013 struktuuritoetuse seaduse kohaselt tulebki toetuse tagasinõudmise otsuse täitmata jätmise korral EAS-il anda tagasinõudmise otsus sundtäitmisele täitemenetluse seadustikus sätestatud korras. Kahest nõudest kokku moodustavad põhinõuded 165 551,38 eurot, millele lisanduvad kogunenud intressid ja viivised," märkis ta.

EAS-i kinnitusel oli JJV Productions OÜ-lt tagasi nõutud kahe toetuse tagasi maksmise tähtajad 2016. aasta 4. detsember ja 2017. aasta 9. aprill.

"Kuivõrd selleks ajaks ei olnud toetuse saaja asunud nõudeid tasuma, saabus täitmata jätmise aeg, millest alates muutus kumbki otsus sissenõutavaks täitemenetluses. Kuna nõue oli selle ajani jäetud täitmata ja toetuse saaja ei näidanud valmisolekut täita nõuet väikseimaski mahus iseseisvalt, andiski EAS toetuse tagasinõudmise otsused sundtäitmisele täitemenetluses," selgitas Altraja.

EAS sai Veberi firma kontode esmase arestimisega täitemenetluses kätte eelmisel aastal kokku kolm makset - 1387,18 eurot, 253,87 eurot ja 41,40 eurot.

"Võlgniku suhtes algatatud täitemenetlus ei ole edaspidiseid tulemusi andnud ning nõude katteks ei ole pankrotiavalduse esitamise seisuga laekumisi toimunud. Täitemenetluses ei ole rohkem kui kolme kuu jooksul vara puudumise tõttu saadud nõuet rahuldada ja võlgnik on maksejõuetu, mistõttu palubki EAS kohtul hakata pankrotiavaldust menetlema," tõdes Altraja.

Tema sõnul on ka kohtutäitur EAS-i teavitanud, et ettevõttel vara puudub ning seega peab arvestama võimalusega, et pankrotimenetlus lõppeb raugemisega, kuid nõuet ei saa lootusetuks tunnistada enne pankrotimenetlust.

"Pankrotimenetluse käigus selgub ka juhatuse süülisus maksejõuetuse põhjustamises. Kui see tuvastatakse, siis võivad järgneda ka vastavad sanktsioonid," märkis Altraja.

Altraja sõnul on EAS-i jaoks tegemist tavapärase protsessiga toetuse rikkumise tuvastamisel tagasinõude vormistamisega ning selle täitmisega.

EAS andis Veberi firmale toetust seoses tema plaaniga alustada tegevust USA-s, kuid see ebaõnnestus. Hiljem selgus, et firma dokumentatsioonis esitatud andmed ei vasta tegelikkusele, mistõttu EAS leidiski, et toetused tuleb tagasi maksta.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: