Tallinnas kohtusid Eestit esindavad aukonsulid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Välisministeerium

Eestil on kokku ligi 200 aukonsulit 87 riigis. Enam kui pool neist sai kokku teisipäeval Tallinnas.

Eestil on pea sama palju aukonsuleid, kui on maailmas riike. Ja aukonsul on Eestil olemas pea pooltes riikides. Mis vahe on aga aukonsulil ja päris konsulil, küsis "Aktuaalne kaamera".

"Raha. Sest meile ei maksta," nentis Eesti aukonsul Tais Virachai Techavijit.

"Konsul on see, kes töötab välisministeeriumi palgal. Aukonsul on siis keegi, kes töötab vabatahtlikult," selgitas välisministeeriumi konsulaarosakonna peadirektor Kersti Eesmaa.

Väikese riigina ei ole Eestil võimalik igal pool saatkondi avada. Aukonsul on aga mõnes mõttes isegi nutikam lahendus, kui kohapeal viibiv diplomaat.

"Tegelikult ikkagi nende kontaktid seal kohapeal on ikkagi hoopis teised kui diplomaatidel, kes töötavad kohapeal võib-olla ainult kolm aastat esinduses. Me mitte ei hoia raha kokku, vaid soovime saada parema kontakti riigiga, kus me soovime kas äri ajada või oma kodanikke kaitsta," märkis Eesmaa.

Tais oli poliitikataustaga aukonsuli toest konkreetselt kasu 30-päevase viisavabaduse sisseviimisel Eesti kodanikele.

"Selle üle olin ma väga uhke, sest töötasin selles küsimuses tihedalt koos teie peaministriga," meenutas aukonsul Virachai Techavijit.

Mõnikord on aukonsulitel ka Eesti juured ja nendega saab suhelda isegi eesti keeles.

"Olen pooleldi ungarlane. Isa on ungarlane, ema eestlanna. Ma olen Ungaris sündinud, kasvanud ja suviti olen Eestis käinud," ütles Eesti aukonsul Ungaris Andras Bereczki.

"Kuna ma olen Keenias elanud 23 aastat, siis on üpris loogiline, et ma seda teen," tunnistas omakorda Eesti aukonsul Keenias Kadri Humal Ayal.

Aukonsulite üheks kõige tavalisemaks tööks on kadumaläinud reisidokumentide asendamine. Keenias väidetavalt käivad aga nii targad ja tublid turistid, et sellist muret peaaegu nagu polegi. Kõige meeldejäävam sündmus toimus aga kaks aastat tagasi.

"Ühesõnaga mul midagi väga keerulist pole olnud kunagi. Mis on kõige meeldejäävam minule isiklikult, kui lõpuks saabus esimene Eesti äridelegatsioon Keeniasse. Et eestlased on valmis tulema Aafrika mandrit vallutama," lisas Kadri Humal Ayal.

"Kahjuks on surmajuhtumeid ka olnud ja raskeid asju, samas häid asju, et loodi Eesti Instituut, meil Budapesti Ülikoolis töötab ka Eesti osakond, Eesti eriharu," kommenteeris omakorda Eesti aukonsul Ungaris Bereczki.

"Olen oma naisele naljaga öelnud, et olen oma edu ohver. Sest Eesti kodanik saab nüüd Taisse tulla viisata. See tähendab, et eestlane saab tulla meie maale ka kindlustuseta. Ja see on endaga mõnikord ka ebameeldivaid momente kaasa toonud," nentis aukonsul Virachai Techavijit.

Aukonsulid on Tallinnas koos, et arutada ühiseid probleeme ning tugevdada kontakti riigiga, mida nad esindavad ja maailmale tutvustavad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: