Kilingi-Nõmme lahingu viimane veteran sai teeneteristi 77 aastat hiljem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eestis on külas viimane elusolev Liivamäe lahingus osalenu. See oli esimene relvastatud vastuhakk Nõukogude vägedele ja hävituspataljonidele 1941. aasta juuli alguses. Nüüd sai ta oma nooruspõlve vapruse eest teeneteristi.

Kilingi-Nõmmel võtsid vastupanuvõitlejad Nõukogude võitlejatelt võimu üle ning lõid hävituspataljoni taganema. Metsavendade liidu teenete risti sai lahingus osalenu, praegu Ameerikas elav Endel Pool.

1941. aasta 4. juulil varitsesid jahipüsside ja püstolitega relvastatud kohalikud noored Kilingi-Nõmme külje all Pärnust tulevat hävituspataljoni. Seda perioodi kirjeldab oma vastavaldatud raamatus kohalik ajaloourija Olev Paukson.

Hävituspataljoni oli mobiliseeritud samasuguseid noori - nende seas hilisem Eesti Raadio muusikatoimetaja Valter Ojakäär.

"Aga öeldi, et tuleb minna ja nii ta auto peale sattus ja siin lahingus haavata sai," meenutas Kilingi-Nõmme ajaloo uurija Paukson.

Varem olid vastupanuvõitlejad kinni võtnud Kilingi-Nõmme punased võimuesindajad. See oli esimene organiseeritud vastuhakk Eestis 1941. aastal. Hävituspataljon löödi minema, kuid hukkunute hulgas oli palju Pärnust mobiliseeritud noori, väljaõpetamata eesti mehi.

"Eriti suurt tööd pidid tegema naiskodukaitse naised, kes olid kah välja aetud ja olid oma meestele abiks, aga siin ei valitud, kellele abi anda ja kellele mitte anda," kinnitas Paukson.

95-aastane Endel Pool tuli kolmapäeval kaitseliidu Tallinna malevasse metsavendade teeneteristi kätte saama. 1941. astal sai ta endale Arsenali sportpüssi ja paarkümmend padrunit. Sõjaväes polnud ta käinud. Liivamäe lahingus tulistas ta põllule laiali jooksnud hävituspataljonlaste pihta ja mõtles, et tuleb laskemoona hoida.

"See hävituspataljon oleks kuidagi rünnanud meid või ahelikus peale tulnud. See oleks hoopis teine asi olnud. Et kuidagi katta või ära põgeneda - seda ei toimunud. Eks teatud ärevus oli muidugi, kui sa lasksid. Ma ei oska midagi rohkem selle kohta ütelda," meenutas Liivamäe lahingu veteran Pool.

Järgmisel ööl vallutas Nõukogude allüksus soomukite toetusel Kilingi-Nõmme. Suur osa linnast põletati kättemaksuks maha. Enamik kaitsjaid, nende seas Endel Pool, taandus, sest polnud piisavalt relvi, laskemoona ega väljaõpetatud võitlejaid. Sellega aga Endel Pooli seiklused alles algasid, mis viisid teda läbi Tšehhi põrgu tõotatud maale Ameerikasse.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: