Uus-Meremaa kohus lubas Kim Dotcomi USA-le välja anda

Kim Dotcom 2015. aastal Aucklandi kohtus.
Kim Dotcom 2015. aastal Aucklandi kohtus. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Uus-Meremaa apellatsioonikohus lükkas tagasi IT-ettevõtja Kim Dotcomi kaebuse ning tegi sellega otsuse, et mehe võib Ameerika Ühendriikidele kohtuprotsessi jaoks välja anda.

Saksa ja Soome topeltkodakondsusega Dotcom (sündinud Kim Schmitz - Toim.) on praeguseks suletud netiteenuse Megaupload asutaja, keda USA-s süüdistatakse massilises autoriõiguste rikkumises. Uus-Meremaa kohus leidis nüüd seega, et USA võimudel on põhjendatud soov nõuda Dotcomi väljaandmist, et ettevõtja üle Ameerika Ühendriikides kohut mõista, vahendasid Yle ja BBC.

Dotcom on pidanud kohtuvaidlust väljaandmise vastu juba kuus aastat. Sündmused said alguse 2012. aastal, kui Uus-Meremaa võimuesindajad korraldasid Dotcomi Aucklandis asuvas villas reidi ning USA võimud sulgesid samal ajal Megauploadi veebilehe.

USA föderaalne juurdlusbüroo FBI on tundnud huvi nii Dotcomi kui ka viimase äripartnerite Finn Batato, Mathias Ortmanni ja Bram van der Kolki vastu. Kui Dotcom peaks USA-s süüdi mõistetama, võib teda oodata ees kuni 20 aasta pikkune vabadusekaotus.

Ameerika Ühendriikide võimude hinnangul tekitas muuhulgas filmide ja muusika tasuta jagamist võimaldanud Megaupload autoriõiguste omanikele kahju rohkem kui 420 miljoni euro eest. Dotcom ja tema partnerid aga olevat teeninud ebaseadusliku tegevuse kaudu umbes 150 miljoni euro suuruse varanduse.

Dotcom on süüdistusi eitanud ja temast on saanud seoses kohtusaagaga ka poliitiline aktivist, kes on võtnud sõna muuhulgas internetivabaduse teemal.

Kohtuotsus tähendab seda, et Uus-Meremaa justiitsminister Andrew Little peab Dotcomi väljaandmisele heakskiidu andma. Samas on Dotcomil endiselt alles veel üks juriidiline samm ehk tal on võimalik veel Uus-Meremaa ülemkohtusse edasi kaevata ja seda kavatseb ta tema advokaadi Ira Rothkeni sõnul ka teha.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: