Vee-ettevõtted peavad maa-ameti avaldatud hüdrandikaarti julgeolekuohuks ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Vee-ettevõtted nõuavad, et maa-amet kaotaks oma kaardilt läinud kuul avaldatud kaardi hüdrantide asukohtadega, kuna firmade hinnangul on tegemist julgeolekuohuga. Päästeameti sõnul pole need andmed kunagi salajased olnud, ent siiski otsustati kaardikiht täna ajutiselt maha võtta.

Mõne veehüdrandi asukohta teab iga inimene, kuid juuni keskel jõudsid kõik Eesti hüdrandid ja veevõtukohad maa-ameti avalikule kaardile. Vee-ettevõtete Liidu tegevdirektor Vahur Tarkmees ütleb, et probleemi ei oleks, kui kaardilt leiaks ainult niisuguseid veevõtukohti, mis inimeste joogiveega kokku ei puutu.

"Aga ca 90 protsenti elanikkonnast saab oma igapäevase joogivee ühisveevärgist. Ja need samad hüdrandid ja osaliselt ka mahutid on ühendatud täpselt samasse süsteemi," ütles Tarkmees ERR-ile.

Niisiis usuvad vee-ettevõtted, et hüdrantide avalikule kaardile seadmine on Eesti inimeste jaoks julgeolekurisk.

"Iga päev üha enam räägitakse julgeolekust valitsuse tasemel, parlamendi tasemel. Kogu maailm sellest räägib. Nüüd mõelgem korra. Me kogu aeg rõhutame seda, et joogivesi on ohutu, usaldage seda. Kui ühel hetkel tekib kuskile kahtlus, kaob kogu usaldus kraanivee vastu. See on ettekujuteldamatu," kirjeldas Tarkmees võimalikku stsenaariumi.

Milles täpsemalt oht võib seisneda, me selles loos ei räägi. Kuid rahvusringhäälinguga vestelnud vee-ettevõtjad võrdlevad olukorda sellega, kui avalikustataks Eesti riigile oluliste serverite ligipääsukoodid või Eesti kaitseplaanid. Sestap on ettevõtete nõudmine ühene, ühisveevärgiga seotud hüdrandid tuleb kaardilt kaotada. Maa-ameti teatel nemad ise selle üle otsustada ei saa, sest veevõtukohtade ja hüdrantide asukohad tehti avalikuks päästeameti soovil.

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe sõnul vajavad erinevad tuleohutuse teemadega tegelevad ettevõtted ja isikud neid andmeid oma töö tegemiseks. "Näiteks projekteerijad, samuti kindlustusettevõtted küsivad meilt seda infot. Tegemist on sellise infoga, mida me senini valdavalt teabepäringute vormis oleme välja andnud. Nüüd siis info väljastamise kanali lihtsustamiseks otsustasime need panna kaardiandmetena välja."

Vahur Tarkmees aga ütleb, et praegusel kujul võib kaardi avaldamine olla kahjulik ka tuleohutuse mõttes, kuna kõik kaardile kantud hüdrandid tegelikult ei tööta ja kriitilisel hetkel võib see tekitada asjatut segadust. Tähe sõnul ongi tegemist päästeameti enda kogutud andmetega ning nende avaldamine võib aidata kaarti täpsemaks muuta.

"Kui avastatakse seda, et üks või teine info, mis meil seal peal on, et kas hüdrandi asukoht, kas see hüdrant on töökorras või mitte, ei vasta tegelikkusele, siis me tegelikult paluksime sellest infost meie päästekeskustele teada anda. Siis me saame seda kaardirakendust järjest uuendada ja saadagi sinna andmed, mis on järjest paremad," ütles Tähe.

Neljapäeva pärastlõunal otsustas päästeamet siiski, et palub maa-ametil kaardikihi ajutiselt maha võtta. Kas hüdrantide ja veevõtukohtade kaart hiljem uuesti avalikus tehakse, selgub siis, kui päästeamet on murelike ettevõtetega kohtunud. Samas rõhutas Tähe, et salajased pole need andmed kunagi olnud.

"Kui tänaval ringi käia, siis tegelikult hüdrantide asukohad püstikute või märgistuste näol on igaühele samamoodi leitavad."

Toimetaja: Mirjam MäekiviHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: