Madise ei näe tubakatoodete väljapanekukeelus vastuolu põhiseadusega ({{commentsTotal}})

Tubakatooted.
Tubakatooted. Autor/allikas: Arvo Meeks/Eesti Meedia/Scanpix

Õiguskantsler Ülle Madise leiab oma vastuses kaubandus-tööstuskojale, et aasta pärast kehtima hakkav tubakaseaduse muudatus, mis keelab tubakatoodete ning kaubamärkide eksponeerimise müügikohtades, ei ole põhiseadusega vastuolus.

"Tubakatoodete väljapaneku keelu kehtestamisel on aluseks põhiseaduse paragrahvist 28 tulenev tervisekaitse põhiõigus, mille kohaselt peab riik ennetavate meetmete toel kaitsma inimeste vaimset ja füüsilist tervist," kirjutab Madise.

Madise selgitab, et väljapanekukeelu kehtestamisega piiratakse tubakatoodete müügiedendust ja seeläbi vähendatakse ilmselt ka tarbimist, mis ongi piirangute eesmärk.

"Kokkuvõttes kaalub avalikku huvi arvestades rahva tervise kaitse eesmärk, sealhulgas iseäranis alaealiste tervise kaitse, üles ettevõtjatele seatud piirangud. Väljapanekukeeldu saab pidada rahva tervise kaitse tagamisel mõõdukaks abinõuks," leiab õiguskantsler. "Seadusandja ootuste kohaselt peaks tubakatoodete väljapaneku keeld ennekõike mõjutama alaealisi tubakatoodete kasutamisega mitte alustama, aga kaitsma inimesi tubakatoodete kahjuliku mõju eest ka laiemalt," lisab ta samas.

Ta viitab oma neljapäeval avaldatud mahukas vastuses ka teiste riikide kogemustele ning uuringutele tubakatarvitamise piiramisel.

"Väljapanekukeeld piirab rahvatervise huvides põhiseaduse paragrahvis 32 sätestatud omandipõhiõigust, õigust kasutada kaubamärki kui omandit, ning paragrahvist 31 tulenevat ettevõtlusvabadust. Ettevõtjal on õigus omandipõhiõiguse kaitsele ning õigus olla vaba riigi sekkumisest. Riigikohtu praktika kohaselt piisab ettevõtlusvabaduse piiramiseks igast mõistlikust põhjusest, mis johtub avalikust huvist või teiste isikute õiguste ja vabaduste kaitse vajadusest, ning on kaalukas ja õiguspärane," märgib õiguskantsler

"Mõistan seisukohti, mille kohaselt taolised piirangud ja keelud suunavad kasutama raskemini kontrollitavaid reklaamikanaleid ning reklaamivõtteid ning võivad tekitada hoopis protesti. Kas taolised piirangud on mõistlikud või mitte, saab otsustada vaid riigikogu. Prognoosidel rajanevate ja teistes demokraatlikes õigusriikides kasutatavate piirangute abstraktne õiguslik vaidlustamine oleks eelmainitud põhjustel edutu," leiab Madise.

Tubakaseaduse muudatused jõustuvad 1. juulil 2019.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: