Jaapan ja USA pikendasid tuumaenergialepingut ({{commentsTotal}})

Plutooniumi ja uraanikütust vedav alus saabumas Takahama tuumaenergiajaama Jaapanis.
Plutooniumi ja uraanikütust vedav alus saabumas Takahama tuumaenergiajaama Jaapanis. Autor/allikas: Madoka Ogawa/Kyodo News/AP Photo/Scanpix

Jaapan ja USA pikendasid teisipäeval lepingut, mis lubab Tokyol ümber töödelda plutooniumi.

1988. aastal 30 aastaks sõlmitud lepingu pikendamine langeb ajale, kui rahvusvahelise kogukonna mure Jaapani plutooniumivarude pärast, millest piisab rohkem kui 6000 tuumapommi valmistamiseks, on suurenemas.

Jaapan on kogunud plutooniumi hiigelvarud osana oma tuumajaamade kütusega varustamise programmist, kuid selle suurus ja potentsiaalne haavatavus terroristide rünnakutele ja looduskatastroofidele on pälvinud kriitikat isegi liitlastelt.

Plutooniumi ümbertöötlemise mõte on süsinikuemissioonideta kütuseallika loomine maavaradevaesele Jaapanile. Ehkki Tokyo on lubanud, et materjali ei kasutata kunagi sõjalistel eesmärkidel, on riik nüüdseks kogunud palju rohkem plutooniumi, kui ta suudab ise ära kasutada, seda eelkõige asjaolu tõttu, et 2011. aasta Fukushima tuumakatastroofi järel on paljud riigi tuumajaamad endiselt suletud.

Kumbki pool võib lepingust taganeda sellest kuuekuulise etteteatamise tingimusel.

Eksperdid on hoiatanud, et suured plutooniumivarud kätkevad endas Fukushima katastroofini viinud võimsa maavärina ja hiidlaine kordumise korral ohtu ning on ka atraktiivne sihtmärk terroristidele.

Samuti kardavad nad, et Jaapani suured varud võivad ajendada teisi piirkonna riike nagu Hiina hankima endale sarnast ümbertöötlemisvõimet, mis viiks relvakõlbuliku plutooniumi koguse suurenemiseni Aasias.

Mõned väidavad isegi, et Jaapan võib sellega anda Põhja-Koreale ettekäände lubatud tuumarelvitustamisest loobuda.

Jaapani valitsus lubas juulis esmakordselt "võtta käsile plutooniumivarude vähendamise", kuid ei esitanud ajakava.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: