Uute testide kohaselt on Torino surilina võltsing ({{commentsTotal}})

Torino surilina katedraalis.
Torino surilina katedraalis. Autor/allikas: Giorgio Perottino/Reuters/Scanpix

Torino surilina vereplekkide uus kõrgtehnoloogiline analüüs näitab, et tõenäoliselt on tegemist keskaegse võltsinguga. Paljud kristlased usuvad, et Jeesuse surnukeha kaeti just Torino surilinana tuntud riidega.

Teadlased kasutasid uurimises vabatahtlikku ja mannekeeni ning keerulisi tehnikaid nagu vereplekkide mustri analüüsi (BPA). Uurimise tulemused avaldati ajakirjas Journal of Forensic Sciences, vahendas Reuters.

Rooma-Katoliku kirik ei ole võtnud ametlikku seisukohta lina ehtsuse kohta. Linal on röntgenikujutis mehest, kellel on ristilöömise haavad. Surilinal on näha habetunud mehe esi- ja tagakülg ning tema käed on rinnal ristatud. Linal paistavad ka verenirede moodi plekid, mis tulevad randmete, jalgade ja keha külgedel olevatest haavadest.

Skeptikute sõnul on 4,4x1,1-meetrine lina keskajast pärit meisterlik pettus. 1988. aastal tehtud testide hinnangul on võltsing pärit vahemikust 1260. kuni 1390. aasta, kuid osa kriitikuid on nende õigsuse kahtluse alla seadnud.

Hiljutise uurimise käigus analüüsiti vereniresid, mis peaksid olema tulnud vasaku käe, käsivarre ja keha küljeosast tulevatest haavadest, samuti talje juures olevaid vereplekke.

Testi käigus sisestati vabatahtliku randmesse väike toru, et simuleerida vere voolamist haavast, mille oleks tekitanud ristilöömise nael. Mannekeeni kasutati keha küljeosas oleva piigiga tekitatud haava jaoks.

Teadlased jõudsid järeldusele, et verenired ja nende suund ei vastanud surilinast tehtud kõrgresolutsiooniga fotodelt nähtud tõenditele. Uurimises öeldakse, et kui vabatahtlik oli erinevates lamamisasendites, ei vastanud verepiiskade liikumine kunagi surilinal olevatele.

"Eeldades, et punased plekid Torino surilinal on ristilöömise haavadest tekkinud veri, näitavad eksperimentide tulemused, et väidetavad vere voolamise mustrid erinevatest kehapiirkondadest ei ole üksteisega kooskõlas," ütlesid teadlased.

Surilina asub Torino katedraalis spetsiaalses kirstus ning seda näidatakse avalikkusele väga harva.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: