Stardirahaga meelitatakse noori õpetajaid klassi ette nüüd ka Tartus ja Tallinnas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

1. september läheneb ja koolid otsivad õpetajaid.
1. september läheneb ja koolid otsivad õpetajaid. Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Aasta alguses vastu võetud seaduse järgi saavad nüüd ligi 13 000 euro suurust lähtetoetust taotleda ka Tartus ja Tallinnas värskelt tööle hakanud õpetajad, lisaks laienes toetus ka tugispetsialistidele.

"Noori õpetajaid ja tugispetsialiste on oodatud igale poole tööle, seega me ei näinud enam vajadust piirata seda ainult väljaspool linna olevate piirkondadega," selgitas haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Mart Laidmets.

"Tegelikult on meil juurdekasvuga väga suured probleemid, meil on ikkagi kaks korda rohkem pensionil õpetajaid kui alla kolmekümneaastaseid õpetajaid," ütles Eesti Haridustöötajate Liidu esimees Reemo Voltri.

Voltri sõnul ei lahenda õpetajate puudust ainuüksi ka see, kui koolide arvu tulevikus vähendama hakatakse. "Siis hakkavad lihtsalt pensioneerunud õpetajad ka lõpuks penisonile saama, mitte iga august ei tule kohaliku kooli direktor lillekimbuga ja palvega, et ole hea, tule anna veel üks tund."

"Kui me räägime, et õpetaja on ikkagi magistriharidusega spetsialist, siis õpetajate keskmine töötasu on keskmisest väiksem kui teistes valdkondades, kus nii kõrget haridust nõutakse," sõnas Voltri. "Ehk siis tegelikult me ei räägi sellest, et me tahaksime saada õpetajatele eelisseisundit. Me tahame, et [õpetajate] palk oleks samaväärne teiste ametitega, kus sellist haridustaset nõutakse."

Uus lähtetoetuse seadus on külvanud viimasel poolaastal ka segadust. Eesti Haridustöötajate Liidu andmetel jäi mitu noort õpetajat sel aastal lähtetoetusest ilma juriidiliste tõlgenduste tõttu, kuna erinevates õigusnormides olid erinevad taotlemise lõppkuupäevad.

"Meie lähtume koolis töötades sellest, et kui on segadus mingite kuupäevade või tõlgendustega, siis tuleks see siiski koolis õpilase kasuks lahendada, samamoodi nagu praegu tuleks otsustada õpetajate kasuks," ütles Voltri. "Me ei räägi siin sadadest õpetajatest, meil ei ole neid noori õpetajaid nii palju, jutt on võib-olla kümmekonnast õpetajast. Kui neile ei taheta nüüd lihtsalt juriidilise jäikuse tõttu vastu tulla, siis minu meelest näitab see seda, et küll räägitakse noorte õpetajate toetamisest, aga need jäävad siiski sellisel juhul vaid sõnadeks."

Ministeeriumi asekantsleri Mart Laidmetsa kinnitusel vaadatakse kõik tähtaja ületanud taotluse uuesti üle. "Eks me võtame arvesse seda, et praegu on üleminekuperiood," ütles Laidmets.

Lõppenud õppeaastal moodustasid alla 30-aastased õpetajad kõigist üldhariduskoolides töötavatest õpetajatest vähem kui kümme protsenti.
Lähtetoetust saavad taotleda õpetajad ja tugispetsialistid, kes on peale magistrihariduse omandamist järgneva pooleteise aasta jooksul kooli tööle läinud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: