Uuenev toiduseadus leevendab nõudeid väikeettevõtjatele ({{commentsTotal}})

Maaeluministeerium sai valmis toiduseaduse muutmise eelnõu, et vähendada bürokraatiat ja innustada toidu käitlemisega tegelema rohkem ettevõtjaid.

Kõik kavandatavad muudatused on seotud toiduhügieeni valdkonnaga, mis on reguleeritud Euroopa Liidu määrustega.

Õigusaktidest tulenevaid võimalusi kasutades kitsendab seadusemuudatus käitlejate halduskoormuse vähendamiseks loakohustusega ettevõtete loetelu.

Kehtivas toiduseaduses on kehtestatud loakohustus mitmes toidukäitlemisvaldkonnas, kus vahetult kohalduvates EL-i hügieenimäärustes tegevusluba otseselt ette nähtud ei ole ja piisab majandustegevusteate esitamisest.

Eelnõu kohaselt kaob alates 2021. aasta 1. jaanuarist loakohustus mitteloomsete esmatoodete käitlemisel (nt porgandite riivimine, salatilehtede tükeldamine), liittoidu töötlemisel, loomse toidu töötlemisel eramus, kui tegevus on väikesemahuline ja vastab jaekaubanduse mõistele.

Kuigi loakohustuse kadumisega kaob kohustus esitada veterinaar- ja toiduametile dokumente, siis peamiselt on tegemist enesekontrolliplaani osadeks olevate andmetega, mis peavad olemas olema enne tegevusest teada andmist ehk majandustegevusteate esitamist.

Käitlejatele jäävad kehtima kõik toiduohutusega seotud nõuded. Endiselt peavad nad enne tegevuse alustamist ja majandustegevusteate esitamist olema täidetud nõuded nii ruumide, töötajate kui ka dokumentide kohta, sealhulgas peab olemas olema enesekontrolliplaan jne.

Ministeerium tõdeb eelnõu seletuskirjas, et riigisisese tegevusloakohustuse kaotamine väiksema terviseriskiga käitlemisvaldkondades võib elavdada kogu majandustegevust, tuues juurde ka neid ettevõtjaid, kes siiani on peljanud tegevusloa taotlemisega kaasnevaid kohustusi.

"Kuigi nõuded kehtivad nii majandustegevusteate kui ka tegevusloa puhul, on ettevõtjatel tihti arusaam, et tegevusloa taotlemine saab neile takistuseks toidu käitlemisega alustamisel," seisab seletuskirjas.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: