Maailma tugevaimad passid on Jaapani ja Singapuri kodanikel ({{commentsTotal}})

Singapur.
Singapur. Autor/allikas: Caro Photo Agency/Schuelke/Scanpix

Reisimine on üks meeldivamaid tegevusi, samas ei võimalda kõik passid seda samal määral. Mõni kuu tagasi avaldatud uus raport reastab passid selle järgi, mitme riigi piire saab sellega ületada.

Henley passiindeksi järgi on maailma kõige tugevamad passid kahel Aasia riigil: Jaapanil ja Singapuril. Nende riikide kodanikud naudivad viisavaba pääsu 189 riiki.

Singapuri ülikooli teaduri Parag Khanna hinnangul nähakse nimetatud kahes riigis rahumeelseid majandusjõude, kelle kodanikud tunnevad eeskätt huvi äri ja investeerimise vastu. See on peamine põhjus, miks järjest uued riigid annavad Jaapanile ja Singapurile viisavabastuse.

Teisel kohal on Saksamaa, kelle Jaapan ja Singapur esikohalt kukutasid. Saksa passiga saab viisata 188 riiki.

Kolmandal kohal on Taani, Soome, Rootsi, Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania ja Lõuna-Korea. Nende passidega saab viisavabalt 187 riiki.

USA pass võimaldab viisavabalt reisida 186 riiki.

Henley indeksi kohaselt on Eesti koos Lichtensteiniga 11. kohal ning viisata saab Eesti passiga reisida 178 riiki.

Henley passiindeksi järgi saavad kõige vähem viisata reisida Afganistani, Iraagi, Süüria, Pakistani ja Somaalia passi omanikud - ainult mõnekümnesse riiki.

Passe võrdleb mitu organisatsiooni, kes rakendavad erinevat statistikat, mistõttu on tulemused pisut erinevad. Näiteks Arton Capitali passiindeks arvestab 193 ÜRO liikmesriigi ja kuue territooriumi passe. Aga ka nende järgi on praegu parim pass Singapuril.

Nomad Passporti indeks hindab passe mitme näitaja järgi - lisaks viisavabadusele arvestatakse rahvsuvahelisi makse, kahekordset kodakondsust ja isikuvabadusi. Nende indeksi viis esimest on Rootsi, Belgia, Hispaania, Itaalia ja Iirimaa.

Eesti välisministeerium jälgib passiindeksit, mille järgi Eesti ja Läti võimaldavad oma kodanikel viisavabalt 160 riiki sõita. Leedu passiga saab viisata külastada 161 riiki.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR-i raadiouudisedHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: