Kohus ei pannud kaitsepolitseid vastutama ajakirjaniku tõlgenduse eest ({{commentsTotal}})

Kaitsepolitsei
Kaitsepolitsei Autor/allikas: Kaitsepolitsei

Tallinna ringkonnakohus jättis muutmata kohtuotsuse, milles leiti, et
kaitsepolitsei ei saa vastutada ajakirjaniku tõlgenduse eest Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääsi ja kapo erimeelsuses Savisaare videovalvesüsteemi kõvaketta tagastamise vaidluse kajastamisel.

Nääs pöördus kapo vastu Tallinna halduskohtusse, kuna Äripäevas ilmus 2016. aasta 16. juunil artikkel pealkirjaga "Kapo: Savisaare kaitsja valetab". Nääs taotles, et kaitsepolitsei lükkaks Äripäevas ümber väite, et ta on valetanud.

Ühtlasi palus Nääs mõista kohtul kaitsepolitseilt välja mittevaralise kahju eest õiglane hüvitis kohtu äranägemisel.

Halduskohus jättis Nääsi kaebuse rahuldamata, mistõttu ta vaidlustas selle Tallinna ringkonnakohtus, kuid ka seal jäi kaebus rahuldamata. Kohtuotsus jõustus sel nädalal.

Kohus rõhutas, et vaidluse all saab olla üksnes kaitsepolitsei Äripäevale saadetud vastuses sisalduv teave, mitte Äripäeva ajakirjaniku poolt tehtud järeldused või Äripäeva võrguväljaandes avaldatud artikli pealkiri, ülesehitus või sisu.

Ringkonnakohus leidis, et kapo saadetud vastust Äripäeva päringule tuleb hinnata selle konteksti arvestades.

"Oluline on silmas pidada, et kapo pressiesindaja andis e-kirjas omapoolse kommentaari eelkõige ajakirjaniku poolt Nääsi pressiteatest tehtud järelduste kohta (kaitsepolitseiamet ei täida seadust/vaatab seadusest mööda), mitte ei avaldanud üldist vastulauset Nääsi meediapöördumises esitatud väidete osas," tõdes kohus.

Kohus märkis, et mõistlik inimene saab kapo e-kirjast selgelt aru, et faktiliselt kapo Nääsile kõvaketast tõepoolest ei tagastanud, kuid kaitsja ja kaitsepolitsei õiguslikud hinnangud sellele asjaolule on oluliselt erinevad.

"Kommentaarist, et mingi väide ei vasta tõele, ei saa automaatselt järeldada, et vastava väite esitaja valetab, vaid selline märkus võib viidata ka väite esitaja tahtmatule eksimusele või teatud vaidlusküsimuse ebaselgusele," tõdes kohus.

Kohus märkis ka, et kaitsepolitsei ei ole oma vastuses seadnud kahtluse alla Nääsi väidet kõvaketta mittetagastamisest, vaid üksnes sellest tehtud õigusliku järelduse kohasusest ning viidates vajadusele enne lõpliku hinnangu andmist asja täiendavalt uurida.

Kohtu hinnangul puudusid kaitsepolitsei vastuses Äripäevale igasugused halvustavad hinnangud Nääsi isiku või tema tegevuse suhtes, mistõttu ei esine ka tema isiklike õiguste rikkumist.

Savisaare kaitsja Nääs teatas 16. juunil 2016 meediale pressiteatega, et kaitsepolitsei keeldus täitmast Harju maakohtu eeluurimiskohtuniku 15. juuni 2016 määrust, millega kohustati kapot tagastama Savisaarele tema kodu läbiotsimisel äravõetud videovalve salvestusseadme juurde kuulunud kõvaketas.

Pressiteate kohaselt tagastas kaitsepolitsei märtsis Savisaarele videovalve salvestusseadme, kuid oli enne sellest omaalgatuslikult eemaldanud teavet kandva kõvaketta, millel oli videopilt läbiotsimise päevast 22. septembril 2015 ning sellele eelnenud ajast alates 1. augustist 2015.

Pressiteates märkis Nääs, et tegemist oli kahetsusväärse olukorraga, sest kui seadusjõus kohtumäärust eiraks mõni tunnistaja või kahtlustatav, järgneks sellele sunnimeetmete rakendamine, mis olenevalt olukorrast võib olla trahv või äärmuslikematel juhtumitel ka vahistamine.

Samal päeval pärast Nääsi pressiteate saamist küsis Äripäev kapolt kommentaari.

Kaitsepolitsei vastas samal päeval Äripäeva ajakirjanikule e-kirjaga: "Ei vasta tõele väide, et kaitsepolitsei keeldub kohtumäärust täitmast. Hetkeks, mil Savisaare volitatud isik kaitsepolitseiameti menetlejalt videovalve salvestusseadme kõvaketta tagastamist nõudis, ei olnud kohtumäärus kaitsepolitseisse veel jõudnud. Kaitsepolitseiamet täidab kohtumäärust peale sellega tutvumist."

Äripäev avaldas seepeale oma võrguväljaandes artikli pealkirjaga "Kapo: Savisaare kaitsja valetab", milles kajastati Nääsi pöördumist ning kaitsepolitsei vastust sellele.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: