Võrumaal peetakse 30. Kaika suveülikooli ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaika suveülikool.
Kaika suveülikool. Autor/allikas: ERR

30 aastat tagasi kutsuti Võrumaal Karula kihelkonnas Kaikal kokku Kaika suveülikool, et seista hea võru keele ja meele säilimise eest. Mööda Võrumaa eri paikkondi rännanud suveülikool ongi nüüd jõudnud ringiga tagasi Kaikale, kus sel nädalavahetusel peetaksegi 30. Kaika suveülikooli.

Suveülikoolist on aastate jooksul välja kasvanud mitmed tänaseks iseenesestmõistetavad nähtused nagu Võru instituut, aga ka võrukeelne Uma Leht võrukeste oluliseim kohtumispaik Uma Pido. Tänavusel suveülikoolis toimuvad lisaks loengutele ja sisukale kultuuriporgrammile ka Ööülikooli avalik salvestus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

30. Kaika suveülikooli rektor Kaido Kama ütles, et üks asi, mis on hetkel tegemisel, on võrukeelne grammatikaõpik.

"See on üks oluline teema, kus meil tuleb mõelda selle üle, kuidas ja kellele me selle raamatu teeme," ütles Kama.

Küsimusele, milline on võru keele ja meele tervis, vastas Kama, et see on hetkel kahetine. "Kui me võrdleme hetke seisu 30 aasta taguse ajaga, siis ühelt poolt on võrukeste eneseteadvus kõvasti kasvanud. Inimesed julgevad kasutada võru keelt, nad kirjutavad võrukeelseid poesilte ning teevad võru keeles reklaame. Sellega võib väga rahul olla. Aga kui me vaatame seda, milliseis seisus on võru keele kasutamine igapäevaelus, siis noorte seas jääb keele kasutamist järjest vähemaks. Nii, et me ei saa veel minna väga uhkeks," rääkis Kama.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: