Pärnu teenekas korteriühistu tähistas 20. sünnipäeva ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestis pole suure tõenäosusega palju selliseid korteriühistuid, kus asju aetakse üksmeeles ja ühistu aastapäevaks hoovi peotelk püstitatakse. Pärnus on just selline ühistu.

Akadeemia 1 korteriühistu asub Pärnu südalinnas, majast on Endla teatrini sadakond meetrit. Valminud on see eelmise sajandi viiekümnendate aastate lõpul, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sinna sattus elama töökas ja kokkuhoidev rahvas, sest paljud asjad pandi just siis paika. Istutati tammed, millest nüüd saanud suured puud, rajati lillepeenrad. Nüüd, kus korteriühistu loomisest sai kakskümmend aastat, kogunes majarahvas pidu pidama. Kiidusõnu öeldi ühistu esimehele Peeter Ojale, kes on seda koormat kandunud kõik need aastad.

Oja ütles, et algus oli ikka väga raske.

"Kui keegi peaks seda küsima kunagi mu käest, et mis ma elus teisiti teeks, siis esimene asi, mida ma ei teeks - korteriühistu esimeheks ma küll ei hakkaks. Esimesed aastad - 1998, kui me selle ühistu lõime - olime esimeste hulgas nii Eestis kui Pärnus. Seda tuge, mis praegu on korteriühistute liidu näol ja omavalitsuste näol, seda ei olnud. Need olid ikka hästi rasked aastad," meenutas ta.

Oja jätkas, et nahk on kahekümne aastaga paksemaks läinud, aga asju ajada on ka mõnevõrra lihtsam. Aga majas on 47 korterit, nii et tegemist jätkub.

Natalja Tšerniltseva on maja ajalugu algusest peale talletanud. Ta elab küll Venemaal, aga käib siin ikka. Tema isa oli selles majas paljude asjade algataja.

"Ta oli selline rõõmus inimene, tahtis, et kõik elaks ilusti. Siin oli väga must hoov ja prügi ja kõike. Ta väga armastas lapsi. Kõik need lapsed jooksid kogu aeg: onu Vanja, onu Vanja, tema järgi. Tahtsime midagi teha ilusat. Ja tegime siia hoovigi. Ja kogu see hoov sai korda, need suured tammed on kõik teie ajal istutatud. Jah, jah," rääkis Tšerniltseva.

Selle eest, et majal säiliks nii suur hoov, tuli ka omajagu võidelda. Aga kõik seisid oma tammede, põõsaste ja lillede eest ning rohkem pole neid selle teemaga tülitatud.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: