Kuressaare gümnaasiumi hoovi märgiti maha Saaremaa oma meridiaan ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kuressaare gümnaasiumi hoovi on nüüdsest maha märgitud Saaremaa oma, Arensburgi meridiaan. Tegemist pole siiski praeguse avastusega, vaid tõese faktiga juba 1730. aastatest.

Erinevaid nullmeridiaane on läbi aegade geograafiadoktor Taavi Pae sõnul märgitud ehk kokku poolesaja ringis. Kui Tsaari-Venemaal 1730. aastatel hakati koostama impeeriumi jaoks uusi maakaarte, siis määras kartograaf Ivan Kirillov nullmeridiaani tsaaririigi läänepoolsele piirile, mis on kaartide ja atlaste koostamisel geograafiliste pikkuste algpunktiks just nii, et see läks läbi Saaremaa ja Hiiumaa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ivan Kirillovil oli plaanis terve Venemaa atlas, aga sellest jõudis valmis ainult mõned kaardid. Seal siis mõned neist olid nullmeridiaaniga, mis meie Lääne-Eesti saari läbiva meridiaaniga olid arvestanud. Aga mõned kaardid tegi ta ära, kus on selgelt null peal ja üks Vene impeeriumi üldkaart. Seal jookseb null väga selgesti läbi saarte ja Vene impeerium jäi siis kõik ühele poole," selgitas Tartu ülikooli geograafiadoktor Taavi Pae.

Kuigi tegemist on kartograafia ajaloost huvitava faktiga, pole siiski täpselt teada, kas Ivan Kirillovi poolt märgitud meridiaan läks just sellest kohast läbi. Aga miks see ikkagi just sinna märgiti, sellele on Kuressaare gümnaasiumi direktoril Toomas Takkisel seletus olemas.

"Inimesed arvasid, et see pole ikka õige koha peal jne. Aga ei saa olla asi vale koha peal, kui ta pole õigel kohal kunagi olnud. See ongi lihtsalt nii loogiline!" ütles Takkis.

Aga ometi tähistab mahamärgitud joon Kuressaare gümnaasiumi geograafiaklassi akna all siiski midagi täpselt, umbes ühe meetri täpsusega.

"Kui ajavööndite piirid ei käiks mööda riigipiire, vaid täpselt mööda meridiaane, siis ta läheks siit. Mina olen selles ajavöönis, kus Eesti tegelikut on ja teie olete selles vöönis, mis on Rootsis," kõneles Saaremaa ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja Indrek Peil.

Kõik tänapäevased kaardid ja atlased on koostatud 19. sajandi lõpus kokkuleppeliselt määratud Inglismaal asuva kuningliku Greenwitchi observatooriumit läbiva pooluseid ühendava nullmeridiaani järgi, aga saarlased on uhked oma ajaloolise Arensburgi meridiaani üle, sest iga linn sellise faktiga uhkeldada ei saa.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: