Sotsiaalministeerium toetab EL-i odavate ravimite tootmise eelnõu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Apteek.
Apteek. Autor/allikas: ERR

Sotsiaalministeerium toetab Euroopa Parlamendi ja nõukogu ettepanekut, mis parandaks ravimite kättesaadavust.

Euroopa Komisjoni tellitud uuringust selgus, et pärast geneeriliste ravimite turule tulekut langeb originaalravimite hind keskmiselt umbes 40 protsendi võrra.

Eelnõuga tehakse erand ravimite ekspordiks kolmandatesse riikidesse, kus patendikaitse ei kehti. Sellega paraneks ravimite kättesaadavus ka Euroopa Liidu riikides pärast lisakaitse lõppemist, mis kiirendab geneeriliste ravimite Euroopa turule jõudmist.

Uued originaalravimid on sageli väga kallid ega ole patsientidele ja tervishoiusüsteemidele jõukohased. Seetõttu jäävad paljud neist patsientidele kättesaamatuks.  

Ministeerium on seisukohal, et ravimitööstuses tuleb leida tasakaal, nii et ühelt poolt säiliksid piisavad stiimulid uusi ravimeid arendada ja toota ning teisalt oleks tagatud esmatähtsate ravimite taskukohasus ja kättesaadavus.

Sotsiaalministeeriumi riikidevahelised ravimite hinnavõrdlused on näidanud, et riikides, kus toimeaine ravimvormil ja tugevusel on ravimiturul mitu kehtivat müügiluba, on toimeaine hinnad madalamad.

Eestis on viimastel aastatel järjest rohkem näiteid toimeainetest, millel ei ole turul analoogravimeid ning mille kättesaadavuse tagamiseks peab riik pidama läbirääkimisi ja konkurentsi puudumise tõttu leppima kõrgema hinnaga.

Eestis moodustavad kulud ravimihüvitistele 11 protsenti ravikindlustuse kuludest ning seetõttu mõjutab see tervishoiusüsteemi rahastamist. Kulutused ravimitele moodustavad ka kõige suurema osa Eesti inimeste omaosaluses.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: