Luik: kellelgi ei ole illusioone, et ka ilma USA-ta on Euroopa kaitstud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Kaitseminister Jüri Luik ütles Raadio 2 saates "Achtung! Lobjakas.", et kellelgi ei ole illusioone, et Euroopa julgeolek oleks ilma Ameerika Ühendriikide abita tagatud.

Saatejuht Ahto Lobjakas viitas saates, et juhtfiguurid nii Prantsusmaal kui ka Saksamaal on öelnud, et julgeolekus on tekkinud vaakum, mida Euroopa peab ise täitma hakkama ja Ameerika Ühendriikide senise kohalolekuga ja julgestusega ei saa arvestada. Ta küsis Luigelt, millest see tuleneb ja kas suurriikidel ongi teine infoväli ja tõlgendus enda ja Euroopa julgeolekust.

"Kas see tuleneb ainult sellest, et Saksamaa vaatab asju regionaalse suurriigi pilguga või on tal mingi teine info?" küsis Lobjakas.

"Ma usun, et laias laastus on see infoväli ikka samasugune. Ja tegelikult ma ei usu, et Saksamaa puhul see olukorra tõlgendus oleks radikaalselt erinev selles mõttes, et kellegil ei ole illusioone, et Euroopa kollektiivkaitset, Euroopa territooriumi kaitset ei ole võimalik teostada ilma Ameerika Ühendriikide abita. Nii, et usk sellesse, et meil lisaks variandile A on olemas mingi väga realistlik variant B, mis puudutab Euroopa kaitset, ma usun, et seda ei ole tegelikult kellelgi," ütles Luik.

Luik lisas, et kuigi ikka ja jälle räägitakse Euroopa oma julgeolekujõududest, siis raha paneb oma piirid.

"Kui riigid ei ole valmis panema isegi seda nimetatud kahte protsenti ja kui peaks ehitama üles mingisugused ameeriklastest eraldi üksuseid, siis on selge, et siin ei piisa kaugeltki kahest protsendist. Tõenäosus, et ollakse üldse valmis selliseks aktsiooniks on ülimalt väike. See on pigem niisugune poliitiliste positsioonide maha märkimine erinevates vaidlustes," lausus Luik.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: