Enamik parlamendierakondi valimiste ühele ajale viimist ei toeta ({{commentsTotal}})

Maakonnakeskustes algas hääletamine
Maakonnakeskustes algas hääletamine Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Enamik riigikogu fraktsioonidest ei toeta rahandusministeeriumi asekantsleri Dmitri Jegorovi seisukohta, et kohalikud ja riigikogu valimised oleks koondatud ühele ajale.

"Meil ei ole kohalikud ja riigikogu valimised koondatud ühele ajale. Nii elame pidevate kampaaniate keskel, mis soosivad kogu aeg lubamist ega jäta aega vajalike pikaajaliste lahenduste planeerimiseks ja elluviimiseks," kirjutas Jegorov eelmisel esmaspäeval Eesti Päevalehes ilmunud arvamusloos.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Marko Pomerantsi (I) sõnul on see võimalik, aga ta ei pea seda mõistlikuks.

"Küsimuse all on siin selgus, et valija aru saaks, millega täpselt tegemist on ja kes kuhu kandideerib," ütles Pomerants ERR-ile.

"Riigikokku kandideerijad on küll täna volikogudes vähemuses, aga seadus võimaldab neil kandideerida. Praeguse olukorra järgi on nagu selge sott, kas sa oled riigikogusse kandideerimas või volikogusse. Ma arvan, et siis need erakondade suured kampaaniad varjutaks kohalikke valimisi, eriti valimisliitude kampaaniaid ja nad ei pääseks üldse hästi pildile. Mulle tundub, et selguse huvides, et inimesed paremini aru saaksid, et sõklad ja terad oleks lahutatud, on see mõistlik, et on tegemist erinevate valimistega," kommenteeris Pomerants.
Ta lisas, et see muudatus ei kaotaks erakondade lubadusi. "Ega sellepärast lubadused olemata jää. Mida praegu ka aeg-ajalt erakonnad kuritarvitavad, on see, et kohalikel valimistel üleriigilisi asju, mis üldse kohaliku omavalitsuse võimuses ei ole," rääkis Pomerants.

Ka Vabaerakonna fraktsiooni liige, põhiseaduskomisjoni aseesimees Jüri Adams ei pea seda heaks mõtteks. "Probleem on selles, et kui kahed erinevad valimised toimuvad ühel ajal, siis nad mõjutavad üksteise tulemust," sõnas Adams.

Ta märkis, et poliitilised muudatused on sujuvamad, kui kohalikud ja riigikogu valimised toimuvad kahe aastaste vahedega.

Riigikogu esimees, sotsiaaldemokraat Eiki Nestor märkis, et tal ei tule meelde ühtegi demokraatliku riiki, kus kohalikud ja parlamendi valimised ühel ajal toimuksid. "Seda eelkõige poliitilise tasakaalu saavutamise huvides erinevate poliitiliste liikumiste vahel ning keskvôimu ja kohaliku võimutasandi suhetes. Valijatel peab olema võimalus anda hinnang keskvõimu tegevusele ka varem, kui alles järgmistel parlamendi valimistel," rääkis Nestor.

"Pikaajaliste lahenduste otsimist ja elluviimist selline korraldus ei kahjusta. Keerukus seisneb siinkohal eelkõige selles, kuidas osatakse neid pikaajalisi lahendusi selgeks rääkida ning põhjendada moel, et see valijates ka huvi tekitaks. Siin valimiste aja nihutamisega midagi ära ei tee," lisas ta.

Nestor nõustus Jegorovi seisukohaga, et meil on palju strateegiaid, mis on jäänudki paberile. "Ja siin pole poolt protsentigi põhjuseks riigikogu ja kohalike valimiste erinev aeg. Põhjused on kirjas rahandusministeeriumi hoole ja armastuse all olevas riigieelarve baasseaduses," lausus Nestor.

Valimiste ühele ajale viimist toetab aga reformierakondlane Hanno Pevkur.

"Sisuliselt on tegemist mõistliku ettepanekuga, mis vähendaks permanentseid valimiskampaaniaid ja aitaks paremini vahet teha kohalikul ning riigi tasandil poliitikal. Samas on see ka vastuargument, kuivõrd samaaegselt kohalikku volikokku ja riigikokku kandideerimine oleks raskendatud, mis omakorda võib tekitada küsimuse igaühe õigusest kandideerida kohalikku volikokku või riigikokku. Mina isiklikult seda mõtet aga toetan," kommenteeris Pevkur.

EKRE fraktsiooni liige Henn Põlluaas konkreetset seisukohta ei võtnud, kuigi ta ütles, et see on teema, mis väärib arutelu. "Loomulikult teeb see asja lihtsamaks ja odavamaks ja suurendaks valijate arvu kes osalevad valimistel," nimetas Põlluaas valimiste ühtlustamise plusspooli.

Vastuargumentidena tõi Põlluaas välja asjaolu, et valimisprotsess võib minna segasemaks, valijal võivad teemad ja valimislubadused segamini minna.

Keskfraktsiooni liige Mihhail Korb ütles, et Keskerakond ei ole valimiste ühel ajal pidamist arutanud ja lisas, et see ettepanek vajaks enne põhjapanevaid järeldusi sügavamat analüüsi.

"Valijate jaoks võivad valimised samal ajal minu hinnangul tekitada ka suuremat segadust ning seeläbi viia omakorda valimistest osavõttu alla. Seda kasvõi seetõttu, et kõike tuleb lihtsalt liiga palju ja ühel ajal, mistõttu on keeruline süveneda ja aru saada, kes oleks inimese jaoks sobivaim valik ning soov oma tähelepanu poliitikal hoida ühel hetkel võib-olla hoopis kaob," sõnas Korb.
Korb selgitas, et omavalitsuste valimistel ning parlamendivalimistel on siiski erinevad eesmärgid, lubadused ja teod, mida valijad ootavad ja erakonnad pakuvad. "Kui sõnumid moonduvad, võib see valimiste sisukusele negatiivselt mõjuda. Seega pole valimiste kokku toomine kahtlemata oma miinusteta. Arutada neid küsimusi muidugi tasub ning lisaksin siia omalt poolt juurde ka mõtte, et valimised toimuksid aegadel, kui ilmad on nii valijatele kui ka kandideerijatele sobivaimad," lõpetas Korb.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: